Tulumcular

Tulumcular için yorumlar kapalı

YAŞAR ÇELİK
Çamlıhemşin 1951 yılında Ç.Hemşin ilçesine bağlı topluca (Scana) köyünün Sırt (Mikron-Kavak) mahallesinde doğdu. Tanınmış tulumculardan Yusuf Bey’in oğludur.1985 yılında Rize’de ilk Atma türkü Halk Eğitim ve Valilik tarafından düzenlenen atma türkü yarışmasında beş kişilik bir ekiple katılmış ve tulum eşiğinde sadece atma türkü söylemiştir.

………………………………………………………………………………………………………………………….

 YAŞAR ÇORBACIOĞLU
Pazar-Hemşin  Nisan 1939 Yılında Rize ili Hemşin ilçesine bağlı Nurluca (Çanova) Köyünde doğdu. 1958-1959 yılları arasında Ankara’da ilk olarak Meteoroloji radyosunda tulum çalmaya başladı. Yurttan sesler,Osman Özdenci, Ankara radyosunda ilk programını yaptı. Daha sonra radyo programları devam eti. O yıllarda canlı yayınlarda Trabzon,Rize ve Artvin gecelerinde program yaptı. 1959 yılında askere gitti. Vatani görevini Gelibolu’da 24 ay yaptıktan sonra,Ankara’ya gidip radyolarda onbeş dakikalık arşiv bantları yapmaya başladı. 1964 Yılında Ankara radyosunun düzenlemiş olduğu Türk folkloru adı altında düzenlenen bir Avrupa Turnesine Karadeniz’i temsilen gönderdiler. Baş solist Nezahat Bayram,Adnan Şeker ve Mehmet İşbilen,radyo ekibi ve birçok sanatçılarla otuz kişilik bir ekiple gittiler. Türkiye Radyolarında (1965) ilk tulum çalıp söyledi ve radyolarda sözleşmeli olarak çalıştı. Yurt dışına gidip Almanya, Belçika, Avusturya, Bulgaristan, Yugoslavya, Hollanda ve İsviçre’ye gidip tulumu tanıtmıştır. Bu turnelere gidip geldikten sonra iki plak çıkarmıştır İstanbul’da Sağlam Plak’a altı kaset yaptı. Daha sonra Harika Plak şirketinde çalıştı. Son kasetinde Senseç Müzik Şirketine yaptırdı. TRT arşivlerinde 70-80 üzerinde eseri vardır. 1985 yılında Rize’de Kurtuluş ilkokulu,Trabzon kız Sanat okulu folklorunu çalıştırdı.
………………………………………………………………………………………………………………………….

ZEKİ BİLGİ
Zeki Bilgili 1982 doğumlu.Çayeli Yeşiltepe Köyündedir. Genç yaşta tulum çalmaya başlamıştır. Hakkında fazla bilgi sağlanamamıştır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

TİMUR İŞGÖREN
1973 yılında Rize ili Pazar ilçesine bağlı Akbucak (Mermanat) köyünde doğdu.Tulum çalmayı,1985 yılında tanınmış tulumculardan Varol Taşer’den öğrenmiştir.1,5 yıl içinde profesyonel tulumcu olmuştur.1986 yılında tulumcu Varol Taşer ‘den kurs alıp,1988 yılında tulumculuk diplomasını(başarı belgesi) almıştır.1991 yılında Ankara’da Rize Haytur folklor ekibinde iki yıl görev almıştır.Daha sonra Ankara gençlik parkında Sivas Halk Oyunları ekibi ve Tunceli Folklor ekibi,Sinop Boyabat Kültür ve Dayanışma Folklor ekibiyle,1993 yılında Ankara gençlik parkı folklor yarışmasının da folklor yarışmasında Rize Haytur Folklor ekibiyle birincilik almıştır.Evli ve bir çocuk babasıdır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

TAHİR TAŞER
1985 yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Aşağı Şimşir (Hala) köyünde doğdu.Tanınmış tulumculardan,Garipoğlu Mustafa Beyin torunu ve Varol Bey’in oğludur.Horon oynamaya sekiz yaşında başlamıştır.Tulum çalmayı da babasından öğrenmiştir.

………………………………………………………………………………………………………………………….

VOLKAN ÇALIK
1985 yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Kaplıca (Ayder)Köyünde doğmuştur.Tanınmış tulumculardan Yusuf Bey’in oğludur. İzmir’de Ç.Hemşinliler Derneğnde bir folklor ekibinde,önemli gecelerde folklor gösterilerine katılmış ve ekibin hem horoncusu hem de tulumcusuydu.

………………………………………………………………………………………………………………………….

VAROL TAŞER
1961 ylında Rize ili ÇHmşin ilçesine abğlı Aşağışimşirli (hala) köyünde doğmuştur.Tanınmış tulumculardan Garipoğlu Mustafa’nın oğludur. Tulum çalmayı babasından öğrenmiştir.Tulumu ilk olarak Amlakit yaylasında eline almıştır.1976 yılından beri tulum çalmaktadır.Evli ve beş çocuk babasıdır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

ÇALIK (ÇELİK)
1932 Yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Topluca(Scano) Köyünde doğdu. (1)Kasım Bey’in oğludur. Tulum çalmayı İdris Hoşer’den öğrenmiştir. Eski yıllarda vartıvor (Gül Bayramlarında) düğün ve şenliklerde öğrenmiştir. Yörede Çalık-Çaloğlı Yusuf diye tanınmaktadır. Tanınmış Şair ve tulumculardan Yaşar Çelik’in babasıdır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

Diğer Sayfa 1 2 3 4 5 6
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,