Tulumcular

Tulumcular için yorumlar kapalı

EMİN YAĞCI Hemşin’li Tulum Sanatçısı EMİN YAĞCI,1965′te Rize/Çayeli-Kestanelik (Miloz) köyünde doğdu. 1979 yılında TRT’de girdiği resmi müzisyenlik sınavını kazanarak müzik hayatına atılmış oldu.Türkiye ilk ve tek Kadrolu Tulum Sanatçısı olma unvanını da elde etmiştir.Halen Kültür Bakanlığı THD Sanatçısı olarak görev yapmakta.Sanatçı bir çok ülkede hem TRT’nin çalışmalarında,hemde kendi mini resitalleriyle tanıtmaya devam etmektedir.

………………………………………………………………………………………………………………………….

CEVAHİR AŞÇI
1964 ‘te Hemşin ilçesine bağlı Mutlu (Bodollu) köyünde doğdu.Tulum çalmayı Hemşin’den Zülküf Davulcu ve Remzi Fırat’tan öğrenmiştir.!960 yılında Hemşin merkez İlkokulun’dan mezun olmuştur. Evli ve beş çocuk babası.

………………………………………………………………………………………………………………………….

CEVDET ÖZTOPAL(TOPALOĞLU)
1942 yılında Rize ili Fındıklı ilçesine bağlı Aslandere (Çuklıt-Daha sonra Peynirciler) köyünde doğdu.İlk tulum çalmaya abisi Mustafa Gündoğdunun ilk tulumu ile başladı.1963 yılında Çay kurumuna bağlı Çay alimevlerinde kantarcı oalrak çalıştı.1972-73 yılları arasında Artvin Halk Oyunları Derneğinde görev yaptı.1974-75 yılarında Artvin iline bağlı Arhavi Lisesinde tulum müzisyeni olarak görev yaptı.Bir çok yarışmalara şenliklere ve festivallere katılmıştır..Fındıklı Lisesini bölge ikincisi yapmıştır.Daha sonra Ankara ‘da Türkiye üçüncülüğü kazandırmıştır . Ayrıca Çay işletmeleri Genel müdürlüğünde Sosyal Faaliyetlerde,eğitim ve kurslar müdürlüğüne bağlı lise ve dengi okullarda öğrencilerine halk oyunları çalıştırmıştır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

BÜLENT BEKAR
16.10.1978 yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Topluca (çano) Köyünün Kavak (Mikron) Mahallesinde doğdu. Tanınmış tulumculardan Ali Çamkerter’in (Ç.Hemşin-Topluca Köyünden) sadece Teyp kasetlerinden ve çalınan tulumlardan etkilenmiştir.1996 yılında Ç.hemşin Belediye bünyesinde folklor çalışmasında bulunmuştur . 2002 yılında geleneksel Ayder festivalinde tulum çalma yarışmasında birinci olmuştur.2003 yılında tekrar yarışmaya girmemiştir (Kurallardan dolayı) jüri üyesi olarak katılmıştır. Onyedi kişilik bir ekiple özel eğlence davetlerde ve düğünlerde tulum sanatını icra etmektedir. yerli ve ulusal TV programlarına katılmıştır. TGRT’ DE Reisin Takası ,NTV.’ de Bamteli programlarında tulum çalmıştır. Ç.Hemşin’de Nazlı Çiçek Alabalık Tesisi Ayder Turizm A.Ş.’ de gişe sorumlusu u olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

BÜNYAMİN KARTAL
1976 yılında Rize ili Fındıklı ilçesine bağlı Aslandere (Çukulit-Peynirciler) köyünde doğdu. Tanınmış tulumculardan Cevdet Öztopal’ın(Topaloğlu’nun)’in yeğeenidir.Tulumu ve horon oynamayı(Esas halk oyunlarını) elli yıllık tulumcu ve yorumcu dayısı Cevdet Öztopal’dan öğrenmiştir.Evli ve bir çocuk babasıdır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

BEHÇET GÜLAŞ
1975 RİZE-Çamlıhemşin’de doğdu. Mustafa Tahir TAŞER(GARİBOĞLU) ‘in torunudur. Tulumda; dedesinden(Gariboğlu) ve dayısı Varol TAŞER’den çok etkilendiğini söylüyor.1986-87 yıllarında yörenin en küçük yaştaki tulumcusu olarak bilinmekteydi.Gülas,aynı zamanda gitar çalıyor, beste ve türkü yazmayı da ihmal etmiyor. Gül Ektim, Trablus,Bekar Bekar Ölmeli, Ben Sevdim Sana Söyleyemedim ve Korkarım adlı parçalar; kendisinin en popüler eserleridir.. Behçet Gülaşa ait vide “Korkarım”

………………………………………………………………………………………………………………………….

AHMET AYDINOĞLU
1937 Yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine Bağlı Topluca (Sçano) Köyünde doğdu. Çok küçük yaşlarında (Sekiz yaşında) büyük bir hevesle tulumu eline aldı. Çocukluk yıllarında dönemin tanınmış tulumcularından Osman Şatıroğlu’ndan etkilendi. Ondan bir süre tulum çalma dersleri aldı. Eski Scano,yeni scano gibi bilinen ezgileri o geliştirdi. Aralık 1996 yılında vefat etmiştir. Hakkında detaylı bilgi alınamamıştır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

AHMET ÇAKIR
1947 yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Çayırdüzü (Gvand)köyünde doğdu.Çok küçük yaşlarda tulum çalma ve yapımı ile ilgilenmeye başladı.Sürekli tulum çalarak yaşamını sürdürmüş ve kendi tarzını yaratmıştır.Özellikle tulum açış havalarında ve horon kaidelerinde kendine has çalış tekniğine sahiptir.Kendine ait tulum ezgileri bulunmaktadır.Yörede Kumli Amedi olarak anılmaktadır.Aralık 1999 yılında ani bir kalp krizi sonucu vefat etmiştir.Halk arasında O’na şu şiir yazılmıştır.Ve hakkında g eniş bilgi alınamamıştır.  Sen hiçbir zaman Ölmeyeceksin Kumli Amedi Bıraktında gittin Kaldık yetim Beyaz Kumli Yüreğin oyuncakti. Kim bizi oynatacak Kim gönderecek yoluna Beyaz kumli Yüreğin oyuncakti Yüreğin kelebekti  Alt toprakta yatıyor Yol ortasında Kimse bilmeyecek tulumum Oynayacağız arayacağız Tepelerden tepelere Beyaz kumli sen ama Ölmeyeceksin her zaman Oyuncaklısın…

………………………………………………………………………………………………………………………….

AHMET ÇAMKERTEN
1949 yılında Rize ili Ç.Hemşinilçesine bağlı Topluca (Scano)köyünde doğdu.1985 yılında Rize ’de yapılan yarışmada Yaşar Çelik ekibiyle birlikte yarışmıştır.Çalışmış olduğu tapu sicilinden emekli olmuştur.Hakkında fzla bilgi alınamamıştır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

GÜNGÖR AHMET
1928 Yılında Rize ili Pazar ilçesine bağlı Alçılı (Haçkun) Köyünde doğdu. Şairliği ve atışmacılığı ile tanınan Duriye Hanım’’n oğludur. Tulum çalmayı tanınmış tulumculardan Mustafa Tezcan’dan öğrenmiştir. (Derebaşı-Sçukita-Pazar) Radyonun açtığı Sınavı kazanarak Ankara Radyosu ve Trabzon Radyosunda muhalli sanatçı olarak uzun yıllar çalışmıştır. Birçok yöresel şarkı sözü ve besteleri vardır. Kemençesi ile çeşitli insan ve hayvan seslerini taklit ederek ün kazanmıştır. Şarkılarında günlük yaşamın çok bilinen yönlerini işlemiştir. Her şarkının sonunda kendine özgü bir bitirme tarzı vardır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

AHMET KURKUT
1963 yılında Rize iliÇ.Hemşin ilçesine bağlı Dikkaya (Mekaliskirit) köyünde doğdu.Tulum çalmayı ÇHemşin Dikkaya köyünden Sabit Karaman’dan öğrenmiştir.Mayıs 2002 yılından beri Fırtına Vadisi rehber yöre tanıtımı görevini yapmaktadır.Evli ve beş çocuk babasıdır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

AHMET ÖZYANIK
1972 yılında Rize ili Ardeşen ilçesine bağlı Sinan köyünde doğdu.Tulum çalmayı babasından öğrenmiştir.Tulum çalmanın yanında şairliği de vardır.Doğu Karadeniz Bölge birinciliği,tulum ve folklor hocalığı,folklorda iki bölge birinciliği,bir de Türkiye üçüncülüğü almıştır.1980 yılında Karadeniz Halk Müziği Bölge biriniciliği,1985 yılında Ankara Altın Mikrofon Türk Halk müziği ödülünü,1988 yılında Artvin(Arhavi festivalinde) Türk Sanat müziği ses birinciliği,1991 yılında Turizm Bakanlığı’nın açtığı Antalya Amatör Seslendirmede en iyi ses,en iyi sahne hakimiyeti ve en iyi seyirciye hitap eden aile sanatçısı ödülünü almıştır.1992 yılında K.K.T.C ‘nin açmış olduğu Anavatan’a sesleniş programında,Ankara TRT’si yeni sesler grubunda en iyi deneyime sahip bu ve buna benzer,bir çok müzik ve folklor dalında özverili çalışmalarının yanında Marmara Genç Kuşaklar,Türk müziği araştırma,ayrıca yürütme görevini de Turizm Bakanlığı tarafından müzik araştırma ödülleri de söylenebilir.1994 yılında Rize Karşı Beri atma Türkü yarışmasına üç kere katılmış,iki kere finalde yarışma hakkını elde etmiştir.K.T.Ü. müzik öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur.

………………………………………………………………………………………………………………………….

ALİ ÇAMKERTEN
1942 yılında Rize ili Çamlıhemşin ilçesine bağlı Topluca (Sçano)köyünün Enginler (ç0ç0ğona) mahallesinde doğdu.Erzurum Radyosunda tulum çaldı.Yedi oyun ve türkü havasını çıkarmıştır.Bunlar ise;Büyükdüz,Pilsiz,Yeni Çano,Çano iki türküsü ve oyun havasıdır.2000 yılında köyünde ahşap doğrama planyamakinasında geçirdiği bir kaza sonucu parmaklarını kullanamaz olmuştur.Yörede Bıraka Ali Dayı diye tanınmaktadır.Evli ve dört çocuk babasıdır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

OSMAN ARICI
1934 yılında Çayeli Aşıklar köyünde doğdu.Aşıklar köyü ilk okulundan mezundur.Horon oynamaya 12 yaşında başlamış.1960-63 yılarında,İstanbul düğünlerinde tulum çalmıştır.Daha sonra İstanbul’da Taksim Belediye Gazinosunda tamamlayıp radyolarda yayınlara katılmıştır. Çaykur’dan emekli.Evli sekiz çocuk babası.

………………………………………………………………………………………………………………………….

Diğer Sayfa 1 2 3 4 5 6
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,