Gito Yaylası

Gito Yaylası için yorumlar kapalı

GİTO (KİTO) YAYLASI

 

RAKIM:  2400 m
EV:  50-60
YAŞAM ÜNİTESİ: 1 Pansiyon
ÇAMLIHEMŞİN’DEN UZAKLIK: Gito yaylasına iki yol üzerinden gitmek mümkündür.Birincisi Çat yaylası istikametinde,Çat’a giderken Meydan köyünün aşağısından sağa dönerek araba ile 2 saatte gidebilirsiniz.Ya da Pazar’dan Hemşin yolu üzeri daha kısa zamanda gitmek mümkündür.İkinci yol daha düzgündür ve bu yüzden en çok bu istikamet kullanılmaktadır.Bu yaylaya Çayeli’ne bağlı köylerden daha çok gelmektedirler. Zuğa,Kantarlı,Badara,Miloz,Zuğopa,Veyiçor(Zafer) köylüleri de Ambarlı yaylasıyla birlikte bu yaylaya da çıkarlar.Çok önceleri yaşanan su sorunu çözülmüş durumda.

Aynı zamanda WC eksikliğinden kaynaklanan çevre kirliliği de ortadan kalkmış durumda.Bu konuda diğer yaylalara örnek olacağını ümit ediyoruz.

  • Yakınlarda benzin istasyonu bulunmamaktadır. Aracınızın yakıtını kontrol ettikten sonra yaylaya çıkmanızı öneririm.
  • Dik bir yolda ilerlediğinizden dolayı yaylaya kesinlikle gündüz çıkmanızı tavsiye ediyorum.
  • Araç lastiğiniz eğer iyi değilse virajlardan dönerken dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Yol üzerinde küçük taşlar bulunuyor. Buda aracınızın kaymasına sebep olabilir.

ULAŞIM: Araba ve yaya.Eğer yaya gitmek istiyorsanız,yukarıda bahsettiğimiz gidiş yollarından ilkini tercih etmeniz önerilir.Yani, Zil Kale geçilerek Meydan köyünün aşağısından sağ tarafa orman yoluna sapılarak ya da gene bu güzergaha çok yakın eskiden araba yolu yokken yaylacılıkların Gito’ya ulaşımını sağlayan “patika yol”.Bunun için ,Gito’ya ayrılan orman yoluna girmeden ileriye doğru devam edip (500 m ilerde) Meydan Köyü’ne ayrılan yola sapmanız gerekiyor.Köye çıktığınızda (araba yolu burdan daha ileri gitmez),köye ait caminin önünden yukarı devam ederseniz.Çayır çimen ,çam ağaçları derken eski patikadan yaylaya ulaşırsınız.Gito köyden yürüyerek 45 dakikadır.

Yörede bu yaylanın adına “Gito” da denilmektedir.