Tulumcular

Tulumcular için yorumlar kapalı

MUHAMMET RAMAZAN ŞAHİN
1985 yılında Rize ili pazar ilçesinde doğdu.Aslen Fındıklı ilçesine bağlı Beydere(Süpee) köyündendir.Horon oynamayı on iki yaşında tanınmış tulumculardan ve usta öğreticilerden Cevdet Öztopal’dan öğrenmiştir.

………………………………………………………………………………………………………………………….

MUSTAFA OKAN
1952 yılında Rize ili Hemşin ilçesine bağlı Mutlu (Bodollu)mahallesinde doğdu.Horonu Samıstal yaylasında özel olarak ücretli tulumcuların tutulduğu ve üç dört gün geceli gündüzlü horon oynandığı ve büyüklerinden öğrendiğini belirtmiştir.Tulum çalmayı her yıl yaylalarda eğlenceler yapılırdı,tulumcuları dinleye dinleye öğrendiğini belirtmiştir.Tanınmış tulumculardan Çukitalı Mustafa Tezcan’dan da etkilenmiştir . Ayrıca Hemşinden Remzi Bekar’ı dinelyerek öğrendiğini belirtmiştir.ilk tulum çalmayı (Kendisinin belirttiği gibi) esas tulumcu oluşunu 1966 yılında olduğunu belirtmiştir.1974 yılında Rize il sağlık müdürlüğü Genel İdare Hizmetleri olarak işe başlamıştır.1981 yılında Pazar Halk Eğitiminde folklor ekibi,1981 de Pazar ilçesi kız Meslek Lisesi, 1983′te Hemşin İlköğretim okulu yıllarında folklor tulumculuğunu yapmıştır.ayrıca Hemşin Lisesi İl Rize il nezdinde yapılan yarışmalara katılmış ve Rize 2.lik olarak kazanmıştır.Rize İl Sağlık Müdürlüğünden emekli olmuştur.Evli iki çocuk babasıdır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

M.YAŞAR YAZICI
1981 yılında Rize ili Çayeli ilçesine bağlı Aşıklar köyünde(Asrifos)doğdu.Ali Nihat Bey’in oğludur.Horon oynamasını 17 yaşında öğrendi. 1997 yılında Çayeli Lisesinden mezun oldu.2004 yılından beri bir Özel Çay fabrikasında çalışmaktadır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

MÜCAHİT DEDE
Mücahit Dede’nin hakkında yeterli bilgi toplayamadık henüz.Ayder yaylasının vazgeçilmez tulumcularındandır ve tulumu kendine has çalış tekniğiyle uzun yıllar tulum çalmıştır. Nur içinde yatsın…

………………………………………………………………………………………………………………………….

KASIM YAZAR
Genç yaşta Tulum çalmaya başladı. Aynı zamanda Pazar ilçesinde okuluna devam ediyordu.Şimdi üniversite eğitimine devam etmektedir. Tatilinde Elevit ya da Haçıvanak yaylasına çıkar.Yöre şenliklerinin vaz geçilmez tulumcu lardandır.Başarılar… Kaynak: Kendisi

………………………………………………………………………………………………………………………….

MURAT ATACAN
Murat Atacan Pazar İlçesine bağlı Meleskur köyündendir.Yörenin eski tulumcularından sayılır.Yaylaların vazgeçilmez tulumcusu sayılan Murat Atacan ,eski Vartevor günlerini en iyi hatırlatan;düzlük horonlarının tulumcusuydu. Kendisine sağlıklı günler dileriz.

 

………………………………………………………………………………………………………………………….

DİNDAR GÜNER 
1942 yılında Rize iline bağlı Pazar ilçesinde doğdu. Aslen Ç.Hemşin ilçesine bağlı (Aşağı vice) Köyündendir. İzmir’de folklor dernekleri başkanlığı yapmıştır. Yoğun bir iş hayatı ve yoğun geçen bir sanat hayatı olmuştur.TRT bünyesinde folklor çalışmaları ve yurtdışı düzenlemelerinde görevler almıştır.Rize’nin çok eski sayılabilecek tulumcularındandır.Kendi deyimiyle:”Tulum sahile çok geç indi.”  Ve tulumun bu yolculuğunda kendisininde çok büyük emeği olmuştur.  Evli ve Beş çocuk babasıydı.Güzel yürekli üstad 14.02.2021 tarihinde ebedi hayata intikal etti.Nurlar içinde uyusun

………………………………………………………………………………………………………………………….

GÖKÇEN MAHMUTOĞLU
1977 yılında Rize ili İkizdere ilçesine bağlı Cimil Başköy köyünde doğdu.İlk mızıka çalmaya başlamış,ardından da kemençe çalmıştır.Kendi kendine müzikler yapmaya başlamıştır.Daha sonra tulumu olanların tulumunu incelediğinde,tulumun iki sipsisinin yan yana getirlmesiyle oluştuğunu fark etmiş ve böylece iki sipsiyi bir araya getirerek tam olarak tulum sesini çıkarmaya başlamıştır.2002 yılında Rize ili ve ilçeleri okullar arası yapılan yarışmada derece almıştır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

GÖKHAN ŞENOĞLU
Yörede güzel tulum çalabilen genç tulumculardandır.Hakkında henüz yeterli bilgi toplanamamıştır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

HASAN AYDİL
1963 yılında Kale(Hisarcık) köyünde doğdu.Pazar ortaokul folklar ekibinde çalışmaya başladı.Dedesi ve babası datulumcuydu.Çok küçük yaşta tuluma ilgi duyar.Orta okula gittiği yaşlarda tulum çalmaya başlar.Ayrıca ,albüm çalışması mevcut.

………………………………………………………………………………………………………………………….

İDRİS BUDAK
1971 yılında Rize ili Çayeli ilçesine bağlı Çukurluca (Babik) köyünde doğdu.Tanınmış tulumculardan S.Fehmi Bey’in oğludur.Horon oynamayı ve tulum çalmayı çok küçük yaşlarda babasından ve amcasından öğrenmiştir.Evli bir çocuk babasıdır.

………………………………………………………………………………………………………………………….

ERAY KARAHAN
Genç yaşta Tulum çalmaya başlayan yetenekli tulum sanatçısı İbrahim Karahan’ın oğludur. Yarattığı kendine özgü tarzı ile organizasyon, nişan ve düğünlerin aranan ismi olan Eray Karahan, aynı zamanda papilat horonunu meydana getiren eski Tulum Sanatçısı Mecit Karahan’ın da tornu olmaktadır.Yöremizin tulum sanatçısı Eray Karahan’a aşağıdaki iletişim numaralarından ulaşılabilirsiniz.

………………………………………………………………………………………………………………………….

EMRE PEHLİVAN
Emre Pehlivanlar yeni kuşak gençlerden sadece bir tanesi. 1989 yılında Pazar’ın Güney köyünde dünyaya gelmiş. 3 yaşına kadar köyde, 11 yaşına kadar ilçede yaşamış. Daha sonra İstanbul’a yerleşmiş. Fakat her çay mevsiminde köyüne giderek memleketi ile irtibatını koparmamış. Lazcayı annesinden ve şarkılardan öğrenmiş. Dedesinden etkilenerek dil ve kültürüne destek olmaya başlamış. Tulum, kemençe ve kaval gibi enstrümanlara ilgi duymuş. 2000 yılında bir köy düğününde çalınan tulum ezgisinden etkilenerek öğrenmeye karar vermiş. Yaklaşık 1 yıl sipsi ile çalışmış ve 2002 yılında ilk tulumunu satın almış. Profesyonel tulum hayatı ise 2003 yılında başlamış. Kültürel etkinliklere katılarak tulum çalmış. Daha sonra da kemençeye merak sarmış ve hiç kimseden yardım almadan iki ay gibi bir süre içinde çalmayı öğrenmiş. Mayıs ayında GOLA Laz Halk Şarkıları Çocuk Korosu ile tanışmış. Bu koroda tulum ve kemençe çalan Emre Pehlivanlar, solistlik yapmaya da başlamış, destan söylemiş ve bazı skeçlerde rol almış.

………………………………………………………………………………………………………………………….

Diğer Sayfa 1 2 3 4 5 6
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,