Tulumcular

Tulumcular için yorumlar kapalı

ALİCAN AKAY
Çamlıhemşin konaklar köyünde(1966) dünyaya geldi.1979 yılında Trabzon Lisesinden terk olark ayrılmıştır.Evli ve üç çocuk babasıdır. Tulum çalmaya sibi denilen içi boş olan bitkiden yapıp çalmayı öğrenmiş.Sonraları sipsi yaparak çalışmaya devam etti. Folklor yarışmalarında,köylerde yaylalarda, KTÜ’nün sezon sonu şenliklerinde tulum çalıyor.

………………………………………………………………………………………………………………………….

FİLİZ BALTACI
Rize / Pazar doğumlu. 5 yaşından itibaren İstanbul’da yaşamaktadır.
İstanbul üniversitesi iktisat fakültesi mezunu olan Filiz halen Marmara Üniversitesi Uluslararası İktisat alanında mastır yapmaktadır.  Üniversite yıllarında sanat müziği ile ilgilendi. Beş yıl Zeynettin Maraş ve grubunda yer aldı. Aynı zamanda Ud dersleride aldı. Yöre ensturmanı olması nedeniyle tuluma çocukluğundan beri ilgi duyan Filiz, üniversiteyi bitirip iş hayatına atıldıktan sonra ilk tulumunu alarak, tulum çalmaya başladı. Önce Aycan Yeter ile 1 ay kadar parmak çalışmaları yaptı. Daha sonra tulumcu Gökhan Şenoğlu ile altı ay kadar İstanbul Hemşin Derneğinde çalışarak kendini geliştirdi.İlk olarak 17 şubat 2007 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Hemşinliler gecesinde sahneye çıktı. İlk canlı yayın deneyimini Hüsnü Şenlendirici’nin klarnet programına katilarak oldu.  Suan’da Halk Eğitim merkezinde öğretmen olarak çalışmaktadir.

………………………………………………………………………………………………………………………….

MUSTAFA GÖKAY FERAH 
17.05.1986 yılında Pazar’da doğdu. İlk, Orta ve liseyi eğitimini Hemşin’de tamamladı.
Lise yıllarında çeşitli spor ve yetenek yarışmalarında yer alarak dereceler yaptı. Babasının isteği ve teşvikiyle lise 1. sınıfta tulum çalmaya başladı. 2006 Yılında İstanbul’a gitti. Bir yandan çeşitli guruplarla çalışmalarına devam edip bir yandanda konservatuar sınavlarına hazırlandı. Yıldız Teknik Üniversitesi Konservatuar ve İTÜ Konservatuar bölümlerine girmeye hak kazandı. Ezmoce, Karayel, Entu, Feluka ve birçok guruba tulumuyla eşlik etti. Yine Bayar Şahin, Gökhan Birben, gibi sanatçılarla çalıştı. Halen marsis adlı grubla müzik hayatına devam etmektedir. 2008 Ağustos ayında ağır bir trafik kazası geçiren Mustafa Gökay Ferah müzik çalışmalarına bir süre ara vermek zorunda kaldı. Mustafa Gökay Ferah eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuar bölümünde devam etmektedir.

………………………………………………………………………………………………………………………….

ÖZBAY DEMİRCİLER
1972 Hemşin aşaği Kantarli köyünde doğdu. Beş erkek kardeşi olan Özbay Demirciler, ilokulu Kantarli Köyü İlkokulunda bitirdi. İlkokuldan sonra 2 yıl yaylalarda çobanlık yaptıktan sonra 2 yılda dağcılık yaptı. Yaklaşık 24 yıldır Ankara’da ikamet eden Özbay Demirciler halk oyunları ekiplerine katılarak hem horon oynamayı hemde tulum çalmayı geliştirdi. 1992, 1996 ve 2002′de 33 Ülke ile çek Cumhuriyetinde uluslararası tulum festivaline katılarak Türkiye’yi İlk defa temsil etti. Bu festivale benzer bir festivalin Ayder’de yapmayı planladığını belirtmektedir. Özbay Demirciler beş yıldır Ankara Rizeliler Federasyonunda tulum dersi vererek yüze yakın tulumcu yetiştirmiştir. Bir çok radyo ve Televizyon proğramlarına katılarak ve binlerce düğünde Tulum çalarak kültürümüzü en iyi şekilde tanıtıp yaşatmaya çalışmaktadır. Kırktan fazla Horon ezgisini ve yüze yakın Hemşin Türküsünün Kültür Bakanlığı arşivine alınmasına vesile olmuş ve yöresel sanatçi olarak Kültür Bakanlığı kayıtlarına geçmiştir.

………………………………………………………………………………………………………………………….

FİKRET FERAH
Pazar Hemşin’lidir.Uzun yıllar tulum sanatçılığı yapmaktadır.Bunun yanında İstanbul’da folklar çalışmalarında ve yöresel etkinliklerde büyük özverilerde bulunmuştur.Yöremizin uzun yılların tulumcuları sayılacak kişilerdendir.Yöresel faaliyetlerin bir çoğunda kendisini görmemiz mümkündür.Memleket sevdalısı olarak bilinir.

………………………………………………………………………………………………………………………….

ENGİN DURMUŞ
25 Temmuz 1991 yılında Rize’nin ÇAMLIHEMŞİN ilçesinde doǧdu.İlk ve orta öǧrenimini Ankara’da tamamladi.2009 yılında Gazi üniversitesi Tarih bölümünü kazandı.Gazi üniversitesine girdiǧi sene TULUM icrasına başladı.Burada bir yıl öǧrenim gördükten sonra; memleketine ve sanatına olan sevdası için Gazi’deki öǧrenimini sonlandırdı.Recep Tayyip Erdoǧan Üniversitesi, Edebiyat Bölümüne yerleşti.Bu süre zarfında sanatını da ilerletti.

………………………………………………………………………………………………………………………….

ERCAN BEKAR- Pazar-Hemşin
CAN AKGÜN  -Pazar
UĞUR YAZICI
SİNAN YENİÇIRAK
AHMET AKATİN Dikkaya-Çayırdüzü
YUSUF ÇELİK Ç.Hemşin-Ayder/1957
HASAN TEZCAN Pazar-Derebaşı/1966
MUHİTTİN TEZCAN  Pazar-Derebaşı
YUNUS YAZICI Çayeli-Asrifos/1964
FİKRET BEKAR      Pazar-Çaneva
HÜSEYİN REYHAN    Ç.Hemşin-Vice
RECAİ ÇAKIR               Pazar-Çaneva
ALİ FERAH            Pazar-Çaneva
HAKAN SARI
MEHMET TÜYSÜZ
MUSTAFA FERAH    Pazar-Çaneva
KAMİL FERAH        Pazar-Çaneva
ÖZGÜR ÇAKIR      Pazar-Çaneva
GÜRKAN GÜLBAHAR  Pazar-Çaneva
VAROL ÇAKIR   Pazar-Çaneva
MUSTAFA ÇAKIR    Pazar-Çaneva
MUSTAFA BABUZ     Pazar-Çaneva
HÜSEYİN ASAN  Pazar-Kale
HÜSEYİN KESİCİ   Pazar-Husika
ANÇA  Pazar-Kale
SALİH SIRMALI    Çayeli
MUSTAFA TAŞER  Ç.Hemşin-A.Vice
YUNUS DEĞENEK   Ç.Hemşin-Goluna
MUSTAFA AKÇAY   Ç.Hemşin-Çinçiva
NACİ (MUHTAR)  Ç.Hemşin-Elevit
TURAN DEMİRCİLER Hemşin-Zuğa
PALA VEHAP   Ç.Hemşin-Mollaveyis
SABİT KARAMAN  Mekaleskirit
SELİM BÖLÜKBAŞI  Talvat
SÜLEYMAN YILMAZ  Hoduçur
RIDVAN YILMAZ   Hodeçur
İSMAİL  TURAN  Tomaslı
HİCABİ TEKİN   Çinçiva
MUHAMMET MUSLU    Tecina
YILMAZ MERİÇ
ENVER MUSLU
ALİ ÇAMKERTEN
RECAYİ ÇAKIR
YALÇIN BABUZ
HÜSEYİN KUL
MURAT ATACAN
HÜSEYİN ALTAY
HİSNAT ZİYA
MUSTAFA ARTAN
AHMET PEHLİVAN
MAHMUT GÜNDOĞDU
İSMET GÖLBAŞ
ZEKİ MARKOÇ
MUSA ŞÜKRÜ GÜLER
BİLAL ŞİŞMAN
HASAN ALİ FERAH
CEM YAZICI
MURAT AVHAN
MUSTAFA ZAİM ÇELİK
ÖZGÜR BALTACI
SAFFET AKSU
CENGİZ ALKAN
ETHEM METE
ŞANLI İNCE
ALİ YAĞCI
YUSUF ZİYA GÜNAY
KAMİL YAZICI

Diğer Sayfa 1 2 3 4 5 6
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,