Tulumcular

28 Aralık 2010 Yazan  
Kategori Tulum ve Sanatçılar

AYCAN YETER
1984 yılında İstanbul’da doğdu.Aslen Rize,Pazarlıdır. Tulum ile bir çok sanatçı ve grubun albüm ve sahne çalışmalarında yer aldı ve almaya devam etmekte.Yine bu dönemlerde Tulum üzerine yenilik getirmek adına farklı melodik yapıları ve çalma stilleri geliştirmeye başladı.
Karadeniz müziğini , folklorik öğelerini tanıtmak amacı ile New York,Los Angeles ve San Francisco’da çeşitli workshoplar verdi.Uluslararası San Francisco Bagpipe-Drone Magic- Festivali’nde ve Uluslararası Silkroad Festivali’nde Türkiye’yi temsil etti.
Bir yandan Yıldız Teknik Üniversitesi Ses Mühendisliği bölümünde eğitimine bir yandan da kurmuş olduğu profesyonel ses kayıt stüdyosunda aranjör olarak çalışarak müzikal hayatına devam etmekte.Marsis ve Entu grubunda çalışmalarına devam etmektedir.
Kaynak:Sanatçının kendisi (Ağustos 2018)

 

YAŞAR ÇELİK
Çamlıhemşin 1951 yılında Ç.Hemşin ilçesine bağlı topluca (Scana) köyünün Sırt (Mikron-Kavak) mahallesinde doğdu. Tanınmış tulumculardan Yusuf Bey’in oğludur.1985 yılında Rize’de ilk Atma türkü Halk Eğitim ve Valilik tarafından düzenlenen atma türkü yarışmasında beş kişilik bir ekiple katılmış ve tulum eşiğinde sadece atma türkü söylemiştir.

 YAŞAR ÇORBACIOĞLU
Pazar-Hemşin  Nisan 1939 Yılında Rize ili Hemşin ilçesine bağlı Nurluca (Çanova) Köyünde doğdu. 1958-1959 yılları arasında Ankara’da ilk olarak Meteoroloji radyosunda tulum çalmaya başladı. Yurttan sesler,Osman Özdenci, Ankara radyosunda ilk programını yaptı. Daha sonra radyo programları devam eti. O yıllarda canlı yayınlarda Trabzon,Rize ve Artvin gecelerinde program yaptı. 1959 yılında askere gitti. Vatani görevini Gelibolu’da 24 ay yaptıktan sonra,Ankara’ya gidip radyolarda onbeş dakikalık arşiv bantları yapmaya başladı. 1964 Yılında Ankara radyosunun düzenlemiş olduğu Türk folkloru adı altında düzenlenen bir Avrupa Turnesine Karadeniz’i temsilen gönderdiler. Baş solist Nezahat Bayram,Adnan Şeker ve Mehmet İşbilen,radyo ekibi ve birçok sanatçılarla otuz kişilik bir ekiple gittiler. Türkiye Radyolarında (1965) ilk tulum çalıp söyledi ve radyolarda sözleşmeli olarak çalıştı. Yurt dışına gidip Almanya, Belçika, Avusturya, Bulgaristan, Yugoslavya, Hollanda ve İsviçre’ye gidip tulumu tanıtmıştır. Bu turnelere gidip geldikten sonra iki plak çıkarmıştır İstanbul’da Sağlam Plak’a altı kaset yaptı. Daha sonra Harika Plak şirketinde çalıştı. Son kasetinde Senseç Müzik Şirketine yaptırdı. TRT arşivlerinde 70-80 üzerinde eseri vardır. 1985 yılında Rize’de Kurtuluş ilkokulu,Trabzon kız Sanat okulu folklorunu çalıştırdı.

ZEKİ BİLGİ
Zeki Bilgili 1982 doğumlu.Çayeli Yeşiltepe Köyündedir. Genç yaşta tulum çalmaya başlamıştır. Hakkında fazla bilgi sağlanamamıştır.

TİMUR İŞGÖREN
1973 yılında Rize ili Pazar ilçesine bağlı Akbucak (Mermanat) köyünde doğdu.Tulum çalmayı,1985 yılında tanınmış tulumculardan Varol Taşer’den öğrenmiştir.1,5 yıl içinde profesyonel tulumcu olmuştur.1986 yılında tulumcu Varol Taşer ‘den kurs alıp,1988 yılında tulumculuk diplomasını(başarı belgesi) almıştır.1991 yılında Ankara’da Rize Haytur folklor ekibinde iki yıl görev almıştır.Daha sonra Ankara gençlik parkında Sivas Halk Oyunları ekibi ve Tunceli Folklor ekibi,Sinop Boyabat Kültür ve Dayanışma Folklor ekibiyle,1993 yılında Ankara gençlik parkı folklor yarışmasının da folklor yarışmasında Rize Haytur Folklor ekibiyle birincilik almıştır.Evli ve bir çocuk babasıdır.

TAHİR TAŞER
1985 yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Aşağı Şimşir (Hala) köyünde doğdu.Tanınmış tulumculardan,Garipoğlu Mustafa BEyin torunu ve Varol Bey’in oğludur.Horon oynamaya sekiz yaşında başlamıştır.Tulum çalmayı da babasından öğrenmiştir.

VOLKAN ÇALIK
1985 yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Kaplıca (Ayder)Köyünde doğmuştur.Tanınmış tulumculardan Yusuf Bey’in oğludur. İzmir’de Ç.Hemşinliler Derneğnde bir folklor ekibinde,önemli gecelerde folklor gösterilerine katılmış ve ekibin hem horoncusu hem de tulumcusuydu.

VAROL TAŞER
1961 ylında Rize ili ÇHmşin ilçesine abğlı Aşağışimşirli (hala) köyünde doğmuştur.Tanınmış tulumculardan Garipoğlu Mustafa’nın oğludur. Tulum çalmayı babasından öğrenmiştir.Tulumu ilk olarak Amlakit yaylasında eline almıştır.1976 yılından beri tulum çalmaktadır.Evli ve beş çocuk babasıdır. YUSUF

ÇALIK (ÇELİK)
1932 Yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Topluca(Scano) Köyünde doğdu. (1)Kasım Bey’in oğludur. Tulum çalmayı İdris Hoşer’den öğrenmiştir. Eski yıllarda vartıvor (Gül Bayramlarında) düğün ve şenliklerde öğrenmiştir. Yörede Çalık-Çaloğlı Yusuf diye tanınmaktadır. Tanınmış Şair ve tulumculardan Yaşar Çelik’in babasıdır.

SEHER GÜNEY
Artvin’in Arhavi ilçesinde Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğünce açılan kursa katılarak tulum çalmayı öğrenen 18 yaşındaki Seher Güney, Türkiye’nin ilk sertifikalı kadın tulumcusu oldu.Arhavi HEM Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk kez, Doğu Karadeniz yöresinin kemençe ile birlikte en çok kullanılan müzik enstrümanlarından olan tulum kursu açıldı.Kursa katılan 18 yaşındaki Seher Güney, kursu başarıyla tamamlayarak Türkiye’nin ilk sertifikalı kadın tulumcusu oldu.Seher Güney, çocukluğundan beri hep tulum çalmayı hayal ettiğini ve sonunda hayallerine kavuştuğunu söyledi.Tulum çalmayı öğrenebilmek için öncelikle bu kültürü sevmek gerektiğini ifade eden Güney, ”Kültürünü sevdiğiniz zaman kemençe de, tulum da çalabilirsiniz” dedi.

SELİM TARIM
Selim Tarım Pazar Uzun zamandır tulum çalıyor(yaklaşık 11 yıl).Bir çok grupta yer almıştır.Şimdi de “vira” adlı bir grupta tulum çalmaktadır. NACİ

NACİ ÇORBACIOĞLU
Pazar-Hemşin 1963 Yılında Rize ili ilçesine bağlı Nurluca (Çanova) Köyünde doğdu. Tanınmış tulumculardan Yaşar Bey’in oğludur. Tulum çalmayı babasından öğrenmiştir. Zamanın büyük bir bölümünde tulum imalatı yapmaktadır. Ayrıca berberciliğin yanında,Pazar-Hemşin arası Minibüs Şoförlüğü yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır .

NİYAZİ SAYMAZ
1945 yılında Rize ili Pazar ilçesine bağlı Zafer (Yukarı Bülep) mahallesinde doğdu.Ali Bey’in oğludur.Horon oynamaya 15 yaşında başlamıştır.Horon oynamayı amcasından ve oynamayı bilenlerden öğrenmiştir.Tulum çalmayı da dinleye dinleye on sekiz yaşında öğrenmiştir.Evli sekiz çocuk babasıdır.

ÖMER KIZMIŞ
1941 yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Topluca(Sçano) köyünde doğdu.Çocukluğundan itibaren çobanlık yaparak hayatını sürdürmüştür .Çocukluk döneminde yaşlılardan kavalve tulum çalmasını öğrenmiştir.Yörede hem tulumcu hem de şair olarak tanınmaktadır . Yöresel müziğin uzun hava denen türünü kendine has yorumuyla ,önemli parçasını oluşturan doğaçlama,söz söyleme yeteneğine sahiptir.Sürekli yaylada yaşamıştır.Yörede yanguni Ömer diye tanınmaktadır.Hakkında fazla bilgi alınamamıştır.

OSMAN YAZICI
Aşıklar Çayeli Aşıklar köyündendir.Tulum çalmaya küçük yaşlarda başlamıştır.Ve çok iyi tulum çalabilen tulumcularımızdandır.Fazla sahne çalışması olmamasına rağmen,çıkardığı albümler büyük ilgi görmüştür. Umarız bundan sonra ki hayatında da güzel çalışmalar yapar.(Albümü var  )

REMZİ BEKAR
Yöremizin Tulum sanatçıları adına ilk diyebileceğimiz sanatçılardandır.Tulumun yapısı üzerinde (perde sayısı)bile değişiklik yapmıştır. Yöresel albüm çalışması oldukça eskiye dayanır.Piyasada çok sayıda albümü var. Almanya’da düzenlenen Rize ile ilgili etkinliklerin bir çoğuna da katılmıştır.Hemşin kimliği üzerinde tarihi anlatımlı müzik çalışmaları da mevcuttur.Hatta bir albümünde Hemşinlilerin tarihini şiir biçiminde anlatmıştır.

SERVET BAKOĞLU
07.02.1962 yılında Rize ili Pazar ilçesine bağlı Derinsu (Zanat-Zağnatı) Köyünde doğdu. Tulum çalmayı kısa sürede öğrendiğini belirtmiştir. Ayrıca Kemençe,Saz, ve Ritim de çalmaktadır. Evli ve Dört çocuk babasıdır.

ŞÜKRÜ PARLAK
Tulumcu Şükrü Parlak, Rize-Pazar’ın, Bulep Köyü’nde doğar ve çok küçük yaşlarda tulum çalmaya merak salar. Dönemin ünlü tulum yapımcısı ve icracısı Çamlıhemşin, Mek’alesk’iriti Köyü’nden (Dikkaya köyü); Sabit Karaman’dan ve yine dönemin ünlü tulumcusu Bulep Köyü’nden Kara (Canca) Dayı’dan etkilenmiştir. Tulumcu Kara Dayı’dan Bakoz Horonu ise Şükrü Parlak’ın kendine has bir tarzla en iyi yorumladığı horon ezgisidir.

SÜLEYMAN SERİN
1964 yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Dikkaya (Mekaliskirit)köyünde doğdu.Tanınmış tulumculardan Sabit Karaman’dan etkilenip ve ahçılığı bırakıp tuluma yönelmiştir.Tulum yapımını da Tulumcu Sabit Karamandan öğrenmiştir.Bunu herkesten araştırıp tulum imalatına başlamıştır . 1989 yılından beri Ardeşen ilçesinde (Guda Sazevi) Tulum başta olmak üzere,çeşitli müzik aletleri imal etmektedir.Evli ve üç çocuk babasıdır.

MUSTAFA ÇAMKERTEN
1 942 yılına Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Topluca(Sçan) köyünün Enginler (Çoçohona)mahallesinde doğdu. Erzurum radyosunda tulum çaldı.Yedi oyun ve türkü havasını çıkarmıştır. Bunlar ise;Büyükdüz,Pilsiz,Yeni Çano,Çano iki türküsü ve oyun havasıdır.2000 yılında köyünde ahşap doğrama planya makinasında geçirdiği kaza sonucu parmaklarını kullanamaz olmuştur. Yörede Bıraka Ali Dayı diye tanınmaktadır.Evli ve 4 çocuk babasıdır.

MEHMET SALİH ÇİL
1931 Yılında Rize ili İlçesine bağlı Abdullah hoca (Aşıklar) Köyünde doğdu. Tulum çalmayı Çayeli’nden Bahri Yazıcı ve Kotil İbrahim Dayıdan öğrenmiştir. Merak ve hevesle beraberinde,zamanla kendi kendini yetiştirip tulum çalmayı öğrenmiştir. Horon oynamayı çobanlıkta,değirmende ve meci (imece) de öğrenmiştir. Evli ve dokuz çocuk babasıdır.

MEHMET DEMİRCİ
Çamlıhemşin doğumludur. Geçte olsa iki albüm çalışması yapmıştır.Yöresel müzik çalışması yapan sanatçılarımız arasında ,Çamlıhemşin’li sanatçı diyebileceğimiz ender kişilerdendir. Ç.Hemşin Hemşinli’lerinin dili,aksan olarak biraz daha değişiktir.Bu aksanı ,Demirci’yi dinlediğiniz-de fark edeceksiniz.

MUSA İBRAHİMOĞLU
1965 yılında Rize İli Çamlıhemşin ilçesine bağlı Şenyuva (Çinçiva) köyünde doğdu.Refik Bey’in oğludur.Tulum çalmaya ve horon oynamaya çocukluk yıllarında başlamıştır . Tanınmış tulumculardan Ali Çamkerten(Biraka Ali Dayı’dan) tulum çalmayı öğrenmiştir.1999 yılında Veteriner Sağlık Yüksek Okulundan mezun olmuştur.1982 yılından beri Veteriner Sağlık Teknikeri olarak çalışmaktadır.Folklor yarışmalarına oyuncu değil de tulumcu olarak1988-1998 yılları arasında Ç.Hemşin ilçesinde folklor ekibinde tulum çalmıştır.Ayrıca piyeslere katılmıştır.Evli ve iki çocuk babasıdır.

MUSTAFA KURKUT
1932 yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Dikkaya(Mekaliskrit)köyünde doğdu.Ahmet Bey’in oğludur.On yaşından beri horon oynamaktadır.Tulum çalmayı da Sabit Karaman’dan etkilenip öğrenmiştir.Evli ve iki çocuk babasıdır.

MESUT OKAN
1979 yılında Rize iline bağlı Pazar ilçesinde doğdu . Aslen Ça.Hemşin İlçesine bağlı Boğaziçi köyündendir. Kemal Bey’İn oğludur.1996 yılında Ç.Hemşin lisesinden mezun olmuştur.Tulum çalmayı ve horon oynamayı çok küçük yaşlarda , daha altı yedi yaşlarındayken öğrenmiştir.Evde tulum çalan amcasını dinledi.Dinlerken içinde bir heves uyanmıştır.O günden bu yana tulum çalmaya başlamıştır.Horon oynamayı ailesinden öğrenmiştir.Ailesi de hemen hemen horoncudur . Öğrencilik yıllarında 1993-1996 yıllar arasında iller bazında Rize’de yapılan yarışmalara katılmıştır . Son olarak 1996 yılında Erzurum’da yapılan bölgeler arası yarışmaya katılmıştır.1997 yılında Ç.Hemşin hükümet konağında kantinde çalışmaktadır.Sosyal faaliyetleri olrak yazın yaylalarda gül bayramı şenliklerinde ve düğünlerde tulum çalmaktadır.

MEHMET ÖZKAN
1959 yılında Rize ili fındıklı ilçesine bağlı Yenişehitlik köyünde doğmuştur.Halk Eğitiminin köy danışmanı olarak oyunlara festivallere gitmektedir.Fındıklı Adliyesinde çay ocağında çalışmaktadır.Evli ve üç çocuk babasıdır.

MUHSİN SALİHOĞLU
1953 yılında Rize İline bağlı Findiklı ilçesinin Meyvalı (Campet) köyünde doğmuştur.Tulum çalmayı8 yine aynı köyünde Alipaşa Öztürk ve İsmet Salihoğlundan öğrenmiştir.1985 yılında Halk oyunları atma türkü yarışmasında Çayeli Dokuz Mart İlkokulu İl birinciliği,1987 yılında Çayeli Halk Eğitimi il yarışmasında üçüncülük kazandırmıştır.1987-88 yılları arasında Ardeşen Halk Eğitim merkezi Kurs çalışmalarında bulunmuştur.1988 yılında Rize 50. Yıl İlkokulun İl birinciliği ve Mehmet Akif Ersoy ortaokul il birinciliği,1989 yılında Rize -pazar 50.Yıl ilokulu ve Pazar Lisesi 2.’lik il yarışmasını kazandırmıştır.1985 yılından beri Fındıklı Lisesi,Sümer,Aksu ve Onbir MArt İlkokulu ve Halk eğitim Merkezinde ç.alışmalarını sürdürmektedir.

MUSTAFA TEZCAN
1926 yılında Rize ili Pazar ilçeisne bağlı Derebaşı (Sçukita) köyünde doğdu.Tulum çalmayı Sessizdere köyünden(papilat) Mecit karahandan öğrenmiştir.Askerlik çağına geldiğinde tulum çalmayı kendine özgü üslubuyla çalmaya başladı.Tulumun yörede tanınmasına öncülük etti.Tulum çalışı ile olduğu kadar çalarken horonu yönetmesi ve aynı zamanda zamanda şarkı söylemesiyle ünlüdür.Tulum çalışının dinamik ve biraz da sert olamsı,kendine has bir stil olarak akıllarda kalmıştır.1950yılında bir bankanın düzenlediği festivalde ise ,Türkiye Folklor(horon) yarışmasında ekibiyle birlikte Akçaabat oyunu sergilemeleriyle ile birlikte birinci olup,altın madalya ile ödüllendirildi.1955′li yıllarda Ankara ‘ ya çalışmaya gitmiştir.Anakara da bir eğlence gecesinde tulum çalıp söylemesiyle Ankara Radyousuna davet edilmiştir.Ayrıca burad bir de plak çıkarttı.Dönemin önde gelen santçılarıyla tanışır.Müzeyyen Senar gibi…Ancak karadeniz tutkusu,özellikle yayla tutkusundan dolayı Ankara’da daha fazla duramayıp köye döndü.2001 yılında vefat etti.Yörede Sçukitali Tulumcu Mustafa Dayı olarak anılmaktadır.Evli ve on çocuk babasıdır.”Ey Mustafa” adlı türkünün efsanesi ve sebebi şöyledir;1948 yılında Erzurum’da askerlik yaparken memlekete öldü haberi gelir.Bundan kendisinin haberi yoktur.Daha sonra terhis olup pazar ilçesine geldiğinde sevenleri hem şok,hem de büyük bir mutluluk yaşarlar.Yakın çevresinde bunun üzerine “Ey Mustafa,Mustafa,yine geldun Pazara”adlı türküyü söylerler.O anda duygulanır tulumuyla birlikte şu dizeleri söylemeye başlar.Bizzat kendisinin bestesidir.Bu türkünün başka bir rivayeti de şöyle anlatılıyor.Çukita köyünden Ey Mustafa; Ey ya Rabbi çok şükürda Gene geldun pazar’a Tulumcuyu koydular da canlı canlı mezara Ey mustafa mustafa da Hem söyler hem bağırur Yedum kuri pilavi da boğazlarum ağırur. Evun altı arpaluk oy Evun ne kalabaluk Yarum sende varmidur oy Benum gibi sevdaluk

MAHMUT  TURAN
1958 yılında Rize ili Çamlıhemşin ilçesine bağlı Boğaziçi köyünde doğdu.1971 yılında ailesiyle birlikte İstanbul’a gitmiştir.Bir torna atölyesinde çalışmaya başlamıştır.Tulum çalmayı bir ay içinde kendi kendine öğrenmiştir.Dedesi,babası ve abisi İsmail Turan tulum çalıyordu.Ailesinden gelen genetik bir oldu diyebiliriz .Kendini, teknik konularda yetiştirmiştir .Gererek stüdyo çalışmaları,gerek sanatçılarla yaptığı sayısız provalar bir yere kadar getirmiştir.Bir çok TV programlarında tulum çalmaktadır.Yöremize ait bir çok sanatçıya tulu ile eşlik etmektedir.1970′li yıllarda İstanbul’da zaman zaman düğünlerde ve yöresel pikniklerde ve de tatillerde yaylalara gidince tulum çalmıştır.1982 den beri profesyonel olarak folklor öğretmeni olarak 2000 yılına kadar 8 sene devam etti.Halk oyunları ile halen ilgilenmektedir .Yöremizdeki sanatçılara , düğünlere,yurt dışı festivallere ve konserlere devam etmektedir.Gerek kendi ekibiyle,gerek diğer yöre ekibiyle,örneğin Artvin yöresi sayısını ve tarihlerini hatırlamayacağı kadar yarışmalara ve yurtdışında bir çok festivallere katılmıştır.Evli ve iki çocuk babasıdır.

MEMİŞ YAZICI
1971 yılında Rize ili Çayeli ilçesine bağlı Aşıklar(Asrifos) köyünde doğdu.Şevki Bey’in oğludur. Tulum çalmayı da Çayeli İlçesine Aşıklar köyünde tanınmış tulumculardan Osman Yazıcı’dan(ağabeyi) öğrenmiştir.Serbes meslek olarak şoförlük yapmaktadır.Evli ve dört çocuk babasıdır.

MUHAMMET RAMAZAN ŞAHİN
1985 yılında Rize ili pazar ilçesinde doğdu.Aslen Fındıklı ilçesine bağlı Beydere(Süpee) köyündendir.Horon oynamayı on iki yaşında tanınmış tulumculardan ve usta öğreticilerden Cevdet Öztopal’dan öğrenmiştir.

MUSTAFA OKAN
1952 yılında Rize ili Hemşin ilçesine bağlı Mutlu (Bodollu)mahallesinde doğdu.Horonu Samıstal yaylasında özel olarak ücretli tulumcuların tutulduğu ve üç dört gün geceli gündüzlü horon oynandığı ve büyüklerinden öğrendiğini belirtmiştir.Tulum çalmayı her yıl yaylalarda eğlenceler yapılırdı,tulumcuları dinleye dinleye öğrendiğini belirtmiştir.Tanınmış tulumculardan Çukitalı Mustafa Tezcan’dan da etkilenmiştir . Ayrıca Hemşinden Remzi Bekar’ı dinelyerek öğrendiğini belirtmiştir.ilk tulum çalmayı (Kendisinin belirttiği gibi) esas tulumcu oluşunu 1966 yılında olduğunu belirtmiştir.1974 yılında Rize il sağlık müdürlüğü Genel İdare Hizmetleri olarak işe başlamıştır.1981 yılında Pazar Halk Eğitiminde folklor ekibi,1981 de Pazar ilçesi kız Meslek Lisesi, 1983′te Hemşin İlköğretim okulu yıllarında folklor tulumculuğunu yapmıştır.ayrıca Hemşin Lisesi İl Rize il nezdinde yapılan yarışmalara katılmış ve Rize 2.lik olarak kazanmıştır.Rize İl Sağlık Müdürlüğünden emekli olmuştur.Evli iki çocuk babasıdır.

M.YAŞAR YAZICI
1981 yılında Rize ili Çayeli ilçesine bağlı Aşıklar köyünde(Asrifos)doğdu.Ali Nihat Bey’in oğludur.Horon oynamasını 17 yaşında öğrendi. 1997 yılında Çayeli Lisesinden mezun oldu.2004 yılından beri bir Özel Çay fabrikasında çalışmaktadır.

MÜCAHİT DEDE
Mücahit Dede’nin hakkında yeterli bilgi toplayamadık henüz.Ayder yaylasının vazgeçilmez tulumcularındandır ve tulumu kendine has çalış tekniğiyle uzun yıllar tulum çalmıştır. Nur içinde yatsın…

KASIM YAZAR
Genç yaşta Tulum çalmaya başladı. Aynı zamanda Pazar ilçesinde okuluna devam ediyordu.Şimdi üniversite eğitimine devam etmektedir. Tatilinde Elevit ya da Haçıvanak yaylasına çıkar.Yöre şenliklerinin vaz geçilmez tulumcu lardandır.Başarılar… Kaynak: Kendisi

MURAT ATACAN
Murat Atacan Pazar İlçesi Meleskur köyündendir.Yörenin eski tulumcularından sayılır.

İDRİS BUDAK
1971 yılında Rize ili Çayeli ilçesine bağlı Çukurluca (Babik) köyünde doğdu.Tanınmış tulumculardan S.Fehmi Bey’in oğludur.Horon oynamayı ve tulum çalmayı çok küçük yaşlarda babasından ve amcasından öğrenmiştir.Evli bir çocuk babasıdır.

GÖKÇEN MAHMUTOĞLU
1977 yılında Rize ili İkizdere ilçesine bağlı Cimil Başköy köyünde doğdu.İlk mızıka çalmaya başlamış,ardından da kemençe çalmıştır.Kendi kendine müzikler yapmaya başlamıştır.Daha sonra tulumu olanların tulumunu incelediğinde,tulumun iki sipsisinin yan yana getirlmesiyle oluştuğunu fark etmiş ve böylece iki sipsiyi bir araya getirerek tam olarak tulum sesini çıkarmaya başlamıştır.2002 yılında Rize ili ve ilçeleri okullar arası yapılan yarışmada derece almıştır.

GÖKHAN ŞENOĞLU
Yörede güzel tulum çalabilen genç tulumculardandır.Hakkında henüz yeterli bilgi toplanamamıştır.

HASAN AYDİL
1963 yılında Kale(Hisarcık) köyünde doğdu.Pazar ortaokul folklar ekibinde çalışmaya başladı.Dedesi ve babası datulumcuydu.Çok küçük yaşta tuluma ilgi duyar.Orta okula gittiği yaşlarda tulum çalmaya başlar.Ayrıca ,albüm çalışması mevcut.

DİNDAR GÜNER 
1942 yılında Rize iline bağlı Pazar ilçesinde doğdu. Aslen Ç.Hemşin ilçesine bağlı (Aşağı vice) Köyündendir. İzmir’de folklor dernekleri başkanlığı yapmıştır. İş hayatı ve zamanı dar olduğundan tulumu erken bıraktığını söylemiştir. Evli ve Beş çocuk babasıdır.

ERAY KARAHAN
Genç yaşta Tulum çalmaya başlayan yetenekli tulum sanatçısı İbrahim Karahan’ın oğludur. Yarattığı kendine özgü tarzı ile organizasyon, nişan ve düğünlerin aranan ismi olan Eray Karahan, aynı zamanda papilat horonunu meydana getiren eski Tulum Sanatçısı Mecit Karahan’ın da tornu olmaktadır.Yöremizin tulum sanatçısı Eray Karahan’a aşağıdaki iletişim numaralarından ulaşılabilirsiniz. eray_karahan1903@hotmail.com

EMRE PEHLİVAN
Emre Pehlivanlar yeni kuşak gençlerden sadece bir tanesi. 1989 yılında Pazar’ın Güney köyünde dünyaya gelmiş. 3 yaşına kadar köyde, 11 yaşına kadar ilçede yaşamış. Daha sonra İstanbul’a yerleşmiş. Fakat her çay mevsiminde köyüne giderek memleketi ile irtibatını koparmamış. Lazcayı annesinden ve şarkılardan öğrenmiş. Dedesinden etkilenerek dil ve kültürüne destek olmaya başlamış. Tulum, kemençe ve kaval gibi enstrümanlara ilgi duymuş. 2000 yılında bir köy düğününde çalınan tulum ezgisinden etkilenerek öğrenmeye karar vermiş. Yaklaşık 1 yıl sipsi ile çalışmış ve 2002 yılında ilk tulumunu satın almış. Profesyonel tulum hayatı ise 2003 yılında başlamış. Kültürel etkinliklere katılarak tulum çalmış. Daha sonra da kemençeye merak sarmış ve hiç kimseden yardım almadan iki ay gibi bir süre içinde çalmayı öğrenmiş. Mayıs ayında GOLA Laz Halk Şarkıları Çocuk Korosu ile tanışmış. Bu koroda tulum ve kemençe çalan Emre Pehlivanlar, solistlik yapmaya da başlamış, destan söylemiş ve bazı skeçlerde rol almış.

EMİN YAĞCI
Hemşin’li Tulum Sanatçısı EMİN YAĞCI,1965′te Rize/Çayeli-Kestanelik (Miloz) köyünde doğdu. 1979 yılında TRT’de girdiği resmi müzisyenlik sınavını kazanarak müzik hayatına atılmış oldu.Türkiye ilk ve tek Kadrolu Tulum Sanatçısı olma unvanını da elde etmiştir.Halen Kültür Bakanlığı THD Sanatçısı olarak görev yapmakta.Sanatçı bir çok ülkede hem TRT’nin çalışmalarında,hemde kendi mini resitalleriyle tanıtmaya devam etmektedir.

www.eminyagci.com

CEVAHİR AŞÇI
1964 ‘te Hemşin ilçesine bağlı Mutlu (Bodollu) köyünde doğdu.Tulum çalmayı Hemşin’den Zülküf Davulcu ve Remzi Fırat’tan öğrenmiştir.!960 yılında Hemşin merkez İlkokulun’dan mezun olmuştur. Evli ve beş çocuk babası

CEVDET ÖZTOPAL(TOPALOĞLU)
1942 yılında Rize ili Fındıklı ilçesine bağlı Aslandere (Çuklıt-Daha sonra Peynirciler) köyünde doğdu.İlk tulum çalmaya abisi Mustafa Gündoğdunun ilk tulumu ile başladı.1963 yılında Çay kurumuna bağlı Çay alimevlerinde kantarcı oalrak çalıştı.1972-73 yılları arasında Artvin Halk Oyunları Derneğinde görev yaptı.1974-75 yılarında Artvin iline bağlı Arhavi Lisesinde tulum müzisyeni olarak görev yaptı.Bir çok yarışmalara şenliklere ve festivallere katılmıştır..Fındıklı Lisesini bölge ikincisi yapmıştır.Daha sonra Ankara ‘da Türkiye üçüncülüğü kazandırmıştır . Ayrıca Çay işletmeleri Genel müdürlüğünde Sosyal Faaliyetlerde,eğitim ve kurslar müdürlüğüne bağlı lise ve dengi okullarda öğrencilerine halk oyunları çalıştırmıştır.

BÜLENT BEKAR
16.10.1978 yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Topluca (çano) Köyünün Kavak (Mikron) Mahallesinde doğdu. Tanınmış tulumculardan Ali Çamkerter’in (Ç.Hemşin-Topluca Köyünden) sadece Teyp kasetlerinden ve çalınan tulumlardan etkilenmiştir.1996 yılında Ç.hemşin Belediye bünyesinde folklor çalışmasında bulunmuştur . 2002 yılında geleneksel Ayder festivalinde tulum çalma yarışmasında birinci olmuştur.2003 yılında tekrar yarışmaya girmemiştir (Kurallardan dolayı) jüri üyesi olarak katılmıştır. Onyedi kişilik bir ekiple özel eğlence davetlerde ve düğünlerde tulum sanatını icra etmektedir. yerli ve ulusal TV programlarına katılmıştır. TGRT’ DE Reisin Takası ,NTV.’ de Bamteli programlarında tulum çalmıştır. Ç.Hemşin’de Nazlı Çiçek Alabalık Tesisi Ayder Turizm A.Ş.’ de gişe sorumlusu u olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır. İletişim:            0533 5192369

BÜNYAMİN KARTAL
1976 yılında Rize ili Fındıklı ilçesine bağlı Aslandere (Çukulit-Peynirciler) köyünde doğdu. Tanınmış tulumculardan Cevdet Öztopal’ın(Topaloğlu’nun)’in yeğeenidir.Tulumu ve horon oynamayı(Esas halk oyunlarını) elli yıllık tulumcu ve yorumcu dayısı Cevdet Öztopal’dan öğrenmiştir.Evli ve bir çocuk babasıdır.

BEHÇET GÜLAŞ
1975 RİZE-Çamlıhemşin’de doğdu. Mustafa Tahir TAŞER(GARİBOĞLU) ‘in torunudur. Tulumda; dedesinden(Gariboğlu) ve dayısı Varol TAŞER’den çok etkilendiğini söylüyor.1986-87 yıllarında yörenin en küçük yaştaki tulumcusu olarak bilinmekteydi.Gülas,aynı zamanda gitar çalıyor, beste ve türkü yazmayı da ihmal etmiyor. Gül Ektim, Trablus,Bekar Bekar Ölmeli, Ben Sevdim Sana Söyleyemedim ve Korkarım adlı parçalar; kendisinin en popüler eserleridir.. Behçet Gülaşa ait vide “Korkarım”

AHMET AYDINOĞLU
1937 Yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine Bağlı Topluca (Sçano) Köyünde doğdu. Çok küçük yaşlarında (Sekiz yaşında) büyük bir hevesle tulumu eline aldı. Çocukluk yıllarında dönemin tanınmış tulumcularından Osman Şatıroğlu’ndan etkilendi. Ondan bir süre tulum çalma dersleri aldı. Eski Scano,yeni scano gibi bilinen ezgileri o geliştirdi. Aralık 1996 yılında vefat etmiştir. Hakkında detaylı bilgi alınamamıştır.

AHMET ÇAKIR
1947 yılında Rize ili Ç.Hemşin ilçesine bağlı Çayırdüzü (Gvand)köyünde doğdu.Çok küçük yaşlarda tulum çalma ve yapımı ile ilgilenmeye başladı.Sürekli tulum çalarak yaşamını sürdürmüş ve kendi tarzını yaratmıştır.Özellikle tulum açış havalarında ve horon kaidelerinde kendine has çalış tekniğine sahiptir.Kendine ait tulum ezgileri bulunmaktadır.Yörede Kumli Amedi olarak anılmaktadır.Aralık 1999 yılında ani bir kalp krizi sonucu vefat etmiştir.Halk arasında O’na şu şiir yazılmıştır.Ve hakkında g eniş bilgi alınamamıştır.  Sen hiçbir zaman Ölmeyeceksin Kumli Amedi Bıraktında gittin Kaldık yetim Beyaz Kumli Yüreğin oyuncakti. Kim bizi oynatacak Kim gönderecek yoluna Beyaz kumli Yüreğin oyuncakti Yüreğin kelebekti  Alt toprakta yatıyor Yol ortasında Kimse bilmeyecek tulumum Oynayacağız arayacağız Tepelerden tepelere Beyaz kumli sen ama Ölmeyeceksin her zaman Oyuncaklısın…

AHMET ÇAMKERTEN
1949 yılında Rize ili Ç.Hemşinilçesine bağlı Topluca (Scano)köyünde doğdu.1985 yılında Rize ’de yapılan yarışmada Yaşar Çelik ekibiyle birlikte yarışmıştır.Çalışmış olduğu tapu sicilinden emekli olmuştur.Hakkında fzla bilgi alınamamıştır.

GÜNGÖR AHMET
1928 Yılında Rize ili Pazar ilçesine bağlı Alçılı (Haçkun) Köyünde doğdu. Şairliği ve atışmacılığı ile tanınan Duriye Hanım’’n oğludur. Tulum çalmayı tanınmış tulumculardan Mustafa Tezcan’dan öğrenmiştir. (Derebaşı-Sçukita-Pazar) Radyonun açtığı Sınavı kazanarak Ankara Radyosu ve Trabzon Radyosunda muhalli sanatçı olarak uzun yıllar çalışmıştır. Birçok yöresel şarkı sözü ve besteleri vardır. Kemençesi ile çeşitli insan ve hayvan seslerini taklit ederek ün kazanmıştır. Şarkılarında günlük yaşamın çok bilinen yönlerini işlemiştir. Her şarkının sonunda kendine özgü bir bitirme tarzı vardır.

AHMET KURKUT
1963 yılında Rize iliÇ.Hemşin ilçesine bağlı Dikkaya (Mekaliskirit) köyünde doğdu.Tulum çalmayı ÇHemşin Dikkaya köyünden Sabit Karaman’dan öğrenmiştir.Mayıs 2002 yılından beri Fırtına Vadisi rehber yöre tanıtımı görevini yapmaktadır.Evli ve beş çocuk babasıdır.

AHMET ÖZYANIK
1972 yılında Rize ili Ardeşen ilçesine bağlı Sinan köyünde doğdu.Tulum çalmayı babasından öğrenmiştir.Tulum çalmanın yanında şairliği de vardır.Doğu Karadeniz Bölge birinciliği,tulum ve folklor hocalığı,folklorda iki bölge birinciliği,bir de Türkiye üçüncülüğü almıştır.1980 yılında Karadeniz Halk Müziği Bölge biriniciliği,1985 yılında Ankara Altın Mikrofon Türk Halk müziği ödülünü,1988 yılında Artvin(Arhavi festivalinde) Türk Sanat müziği ses birinciliği,1991 yılında Turizm Bakanlığı’nın açtığı Antalya Amatör Seslendirmede en iyi ses,en iyi sahne hakimiyeti ve en iyi seyirciye hitap eden aile sanatçısı ödülünü almıştır.1992 yılında K.K.T.C ‘nin açmış olduğu Anavatan’a sesleniş programında,Ankara TRT’si yeni sesler grubunda en iyi deneyime sahip bu ve buna benzer,bir çok müzik ve folklor dalında özverili çalışmalarının yanında Marmara Genç Kuşaklar,Türk müziği araştırma,ayrıca yürütme görevini de Turizm Bakanlığı tarafından müzik araştırma ödülleri de söylenebilir.1994 yılında Rize Karşı Beri atma Türkü yarışmasına üç kere katılmış,iki kere finalde yarışma hakkını elde etmiştir.K.T.Ü. müzik öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur.

ALİ ÇAMKERTEN
1942 yılında Rize ili Çamlıhemşin ilçesine bağlı Topluca (Sçano)köyünün Enginler (ç0ç0ğona) mahallesinde doğdu.Erzurum Radyosunda tulum çaldı.Yedi oyun ve türkü havasını çıkarmıştır.Bunlar ise;Büyükdüz,Pilsiz,Yeni Çano,Çano iki türküsü ve oyun havasıdır.2000 yılında köyünde ahşap doğrama planyamakinasında geçirdiği bir kaza sonucu parmaklarını kullanamaz olmuştur.Yörede Bıraka Ali Dayı diye tanınmaktadır.Evli ve dört çocuk babasıdır. ALİ

OSMAN ARICI
1934 yılında Çayeli Aşıklar köyünde doğdu.Aşıklar köyü ilk okulundan mezundur.Horon oynamaya 12 yaşında başlamış.1960-63 yılarında,İstanbul düğünlerinde tulum çalmıştır.Daha sonra İstanbul’da Taksim Belediye Gazinosunda tamamlayıp radyolarda yayınlara katılmıştır. Çaykur’dan emekli.Evli sekiz çocuk babası.

ALİCAN AKAY
Çamlıhemşin konaklar köyünde(1966) dünyaya geldi.1979 yılında Trabzon Lisesinden terk olark ayrılmıştır.Evli ve üç çocuk babasıdır. Tulum çalmaya sibi denilen içi boş olan bitkiden yapıp çalmayı öğrenmiş.Sonraları sipsi yaparak çalışmaya devam etti. Folklor yarışmalarında,köylerde yaylalarda, KTÜ’nün sezon sonu şenliklerinde tulum çalıyor.

FİLİZ BALTACI
Rize / Pazar doğumlu. 5 yaşından itibaren İstanbul’da yaşamaktadır.
İstanbul üniversitesi iktisat fakültesi mezunu olan Filiz halen Marmara Üniversitesi Uluslararası İktisat alanında mastır yapmaktadır.  Üniversite yıllarında sanat müziği ile ilgilendi. Beş yıl Zeynettin Maraş ve grubunda yer aldı. Aynı zamanda Ud dersleride aldı. Yöre ensturmanı olması nedeniyle tuluma çocukluğundan beri ilgi duyan Filiz, üniversiteyi bitirip iş hayatına atıldıktan sonra ilk tulumunu alarak, tulum çalmaya başladı. Önce Aycan Yeter ile 1 ay kadar parmak çalışmaları yaptı. Daha sonra tulumcu Gökhan Şenoğlu ile altı ay kadar İstanbul Hemşin Derneğinde çalışarak kendini geliştirdi.İlk olarak 17 şubat 2007 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Hemşinliler gecesinde sahneye çıktı. İlk canlı yayın deneyimini Hüsnü Şenlendirici’nin klarnet programına katilarak oldu.  Suan’da Halk Eğitim merkezinde öğretmen olarak çalışmaktadir. kaynak:internet

MUSTAFA GÖKAY FERAH 
17.05.1986 yılında Pazar’da doğdu. İlk, Orta ve liseyi eğitimini Hemşin’de tamamladı.
Lise yıllarında çeşitli spor ve yetenek yarışmalarında yer alarak dereceler yaptı. Babasının isteği ve teşvikiyle lise 1. sınıfta tulum çalmaya başladı. 2006 Yılında İstanbul’a gitti. Bir yandan çeşitli guruplarla çalışmalarına devam edip bir yandanda konservatuar sınavlarına hazırlandı. Yıldız Teknik Üniversitesi Konservatuar ve İTÜ Konservatuar bölümlerine girmeye hak kazandı. Ezmoce, Karayel, Entu, Feluka ve birçok guruba tulumuyla eşlik etti. Yine Bayar Şahin, Gökhan Birben, gibi sanatçılarla çalıştı. Halen marsis adlı grubla müzik hayatına devam etmektedir. 2008 Ağustos ayında ağır bir trafik kazası geçiren Mustafa Gökay Ferah müzik çalışmalarına bir süre ara vermek zorunda kaldı. Mustafa Gökay Ferah eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuar bölümünde devam etmektedir.

ÖZBAY DEMİRCİLER
1972 Hemşin aşaği Kantarli köyünde doğdu. Beş erkek kardeşi olan Özbay Demirciler, ilokulu Kantarli Köyü İlkokulunda bitirdi. İlkokuldan sonra 2 yıl yaylalarda çobanlık yaptıktan sonra 2 yılda dağcılık yaptı. Yaklaşık 24 yıldır Ankara’da ikamet eden Özbay Demirciler halk oyunları ekiplerine katılarak hem horon oynamayı hemde tulum çalmayı geliştirdi. 1992, 1996 ve 2002′de 33 Ülke ile çek Cumhuriyetinde uluslararası tulum festivaline katılarak Türkiye’yi İlk defa temsil etti. Bu festivale benzer bir festivalin Ayder’de yapmayı planladığını belirtmektedir. Özbay Demirciler beş yıldır Ankara Rizeliler Federasyonunda tulum dersi vererek yüze yakın tulumcu yetiştirmiştir. Bir çok radyo ve Televizyon proğramlarına katılarak ve binlerce düğünde Tulum çalarak kültürümüzü en iyi şekilde tanıtıp yaşatmaya çalışmaktadır. Kırktan fazla Horon ezgisini ve yüze yakın Hemşin Türküsünün Kültür Bakanlığı arşivine alınmasına vesile olmuş ve yöresel sanatçi olarak Kültür Bakanlığı kayıtlarına geçmiştir.

FİKRET FERAH
Pazar Hemşin’lidir.Uzun yıllar tulum sanatçılığı yapmaktadır.Bunun yanında İstanbul’da folklar çalışmalarında ve yöresel etkinliklerde büyük özverilerde bulunmuştur.

ENGİN DURMUŞ
25 Temmuz 1991 yılında Rize’nin ÇAMLIHEMŞİN ilçesinde doǧdu.İlk ve orta öǧrenimini Ankara’da tamamladi.2009 yılında Gazi üniversitesi Tarih bölümünü kazandı.Gazi üniversitesine girdiǧi sene TULUM icrasına başladı.Burada bir yıl öǧrenim gördükten sonra; memleketine ve sanatına olan sevdası için Gazi’deki öǧrenimini sonlandırdı.Recep Tayyip Erdoǧan Üniversitesi, Edebiyat Bölümüne yerleşti.Bu süre zarfında sanatını da ilerletti.

UĞUR YAZICI
AHMET AKATİN Dikkaya-Çayırdüzü
YUSUF ÇELİK Ç.Hemşin-Ayder/1957
HASAN TEZCAN Pazar-Derebaşı/1966
MUHİTTİN TEZCAN  Pazar-Derebaşı
YUNUS YAZICI Çayeli-Asrifos/1964
FİKRET BEKAR      Pazar-Çaneva
HÜSEYİN REYHAN    Ç.Hemşin-Vice
RECAİ ÇAKIR               Pazar-Çaneva
ALİ FERAH            Pazar-Çaneva
MUSTAFA FERAH    Pazar-Çaneva
KAMİL FERAH        Pazar-Çaneva
ÖZGÜR ÇAKIR      Pazar-Çaneva
GÜRKAN GÜLBAHAR  Pazar-Çaneva
VAROL ÇAKIR   Pazar-Çaneva
MUSTAFA ÇAKIR    Pazar-Çaneva
MUSTAFA BABUZ     Pazar-Çaneva
HÜSEYİN ASAN  Pazar-Kale
HÜSEYİN KESİCİ   Pazar-Husika
ANÇA  Pazar-Kale
SALİH SIRMALI    Çayeli
MUSTAFA TAŞER  Ç.Hemşin-A.Vice
YUNUS DEĞENEK   Ç.Hemşin-Goluna
MUSTAFA AKÇAY   Ç.Hemşin-Çinçiva
NACİ (MUHTAR)  Ç.Hemşin-Elevit
TURAN DEMİRCİLER Hemşin-Zuğa
PALA VEHAP   Ç.Hemşin-Mollaveyis
SABİT KARAMAN  Mekaleskirit
SELİM BÖLÜKBAŞI  Talvat
SÜLEYMAN YILMAZ  Hoduçur
RIDVAN YILMAZ   Hodeçur
İSMAİL  TURAN  Tomaslı
HİCABİ TEKİN   Çinçiva
MUHAMMET MUSLU    Tecina
YILMAZ MERİÇ
ENVER MUSLU
ALİ ÇAMKERTEN
RECAYİ ÇAKIR
YALÇIN BABUZ
HÜSEYİN KUL
MURAT ATACAN
HÜSEYİN ALTAY
HİSNAT ZİYA
MUSTAFA ARTAN
AHMET PEHLİVAN
MAHMUT GÜNDOĞDU
İSMET GÖLBAŞ
ZEKİ MARKOÇ
MUSA ŞÜKRÜ GÜLER
BİLAL ŞİŞMAN
HASAN ALİ FERAH
CEM YAZICI
MURAT AVHAN
MUSTAFA ZAİM ÇELİK
ÖZGÜR BALTACI
SAFFET AKSU
CENGİZ ALKAN
ETHEM METE
ŞANLI İNCE
ALİ YAĞCI
YUSUF ZİYA GÜNAY
KAMİL YAZICI

 

Yorumlar

Comments are closed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.