Zil Kale | Çamlıhemşin

Konaklama: Ayder ve Çat yaylalarında konaklama mevcuttur.Ayder yaylası  konaklama bakımındna daha elverişlidir.

Zil Kale’ye  nasıl gidilir? Rize il merkezini geçerek Çayeli ilçesinden sonra Pazar ilçesini 8 km. geçtikten sonra Ardeşen ilçesindeki Çamlıhemşin’e yol ayrımından girilerek 22 km. Çamlıhemşin’e ulaşılır. Çamlıhemşin’ den sonra Ayder’e sapmadan yolu takip etmelisiniz (dereyi de takip etseniz uzun bir süre size yardımcı olur,Mollaveyis dibine kadar).Mollaveyis’e ulaştığınızda yolun dereden yükseldiğini fark edeceksiniz.Biraz daha ilerlerseniz Zil Kale’yi görürsünüz.

Tanıtım:Tanıtım Bölgenin en dikkate değer eserlerinden birisidir. İlçe merkezinin 15 km güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerinde kurulmuştur. Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 m dere yatağından yaklaşık 100 m yüksekliktedir. Kale; dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelmektedir. Kale doğal bir kaya kütlesi üzerinde kurulmuştur. Dış kalenin kapısında kuzeybatı yönündeki patika bir yolla ulaşılır. (www.kuzeymavi.com)

Kuzeydeki kapının söğe taşları sökülmüştür. Bir teras yardımıyla orta surlar seviyesine çıkılır. Buradan ikinci kapı yardımıyla kale içerisine girilir. Orta kale içerisinde üç önemli yapı bulunmaktadır. Bunlar muhafız binası, şapel ve başkuledir. Kulenin dört katlı olduğu, duvarlardaki hatıl izleri ve kiriş deliklerinden anlaşılmaktadır. İçerisinde ince bir bölüntü duvarı ve dolgu toprak vardır. Duvarlar üzerinde doğu yönünde kemerli pencereler, diğer taraflarda mazgal delikleri bulunmaktadır. Kulenin üstünün dendanlı bir teras şeklinde olduğu belirlenmiştir.

 

Zil Kale’nin Tarihi >>>
Zil Kale’den 360 Derece Görünüm >>>
Zil Kale’den Görünüm VİDEO >>>

NOT: Zil Kale’nin ingilizcesini yazmaya çalışırken değişik isimler oluşturulmakta  (Bell Castle,Zil Castle gibi). Türkçe de isimler başka bir dile tercüme edilemez ! Doğrusu “Zil Kale” dir ve ayrı yazılır!

 

 

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın