Adalı Göl

Adalı Göl

 

Adalı Göl Köçdüzü yaylasında yer almaktadır. Türkiye’nin keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerinden Adalı (Didizuğa) Göl’deki yüzen adaları da bünyesinde barındırıyor. Toprak parçalarının kopmasıyla oluşan üç yüzen adacığın kara ile ilişkisi bulunmuyor. Ortalama çapı 10 metrekare ile 40 metrekare arasında değişen adacıklar, kara ve göl tabanı ile bağlantıları olmadığı için rüzgarla birlikte yer değiştiriyor. Adacıkların üzerlerindeki bitkiler de yelken görevi görüyor.

Yaylada yaşayanlar adaların yer değiştirmesine göre hava tahminlerinde bulunuyor. Gölde üç yüzen adacığın yanı sıra irili ufaklı 20 sabit adacık da bulunuyor.

Köçdüzü yaylası sakinlerinden Mustafa Seçer (58), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ömrünün büyük bölümünün yaylada geçtiğini belirterek, “Gölümüz önceden daha ufaktı. Son yıllarda göldeki su seviyesi yükseldi, adacık sayısı arttı. Yaylanın ve gölün yapısı çok güzel” dedi.

Yaşar Alyar ise Adalı Göl’ün Türkiye genelinde üzerinde yüzen adacık bulunduran en büyük doğal göl olduğunu öne sürerek, “Adalar rüzgarın yönüne göre hareket ediyor. Dedelerimiz adaların duruşuna göre hava tahmini yapardı. Yüzer vaziyette 3 adacığımız var. Hareket edenlerden biri 40 metrekare dolayında bir alana sahip. Hareket etmeyen adalar da var, onların da ileride hareket edeceğini düşünüyoruz. 30 senedir buradayım, buradaki güzelliği hiçbir yerde görmedim” diye konuştu. kuzeymavi.com

Şaban Ali Önçırak da Adalı Göl’ün yanı sıra Köçdüzü yaylasının arka tarafının uçurum olduğunu belirterek, şunları söyledi.

“Köçdüzü Yaylası’nın zirvesi yaklaşık 2600 metre yüksekliğe sahip. Tepeden bakıldığında bir tarafta dünyanın cenneti Adalı Göl, diğer tarafta ise cehennem diye adlandırabileceğimiz sarp uçurumlar. Manzara muhteşem, bir tarafta muhteşem göl manzarası, diğer tarafta Kaçkar Altı Parmak Dağları. Tek bir yerden bu kadar yeri görebilmek muhteşem bir duygu. Yöre halkı, bu çok yönlü manzaradan dolayı buraya cennet-cehennem tepesi adını veriyor.”

kaynak:internet
düzenleme:kuzeymavi.com