Selim Bölükbaşı

SELİM BÖLÜKBAŞI              1980 yılında Üsküdar ‘da doğdu.Yıllarca bağlama, klavye ve ritim sazlarla müzik yapmaya çalışan Bökükbaşı 17 yaşında tulum çalmayı öğrendi.

Üniversiteyi  İ.T.Ü.Türk Musikisi Devlet Konservuatuarı Enstruman Yapım bölümünde okudu.Aynı sene laz müziği yapan Birol Topaloğu ile tanıştı ve kendisine 1 sene vokal yaptı. Bu sırada  tulum çalma tekniğini geliştirerek sanatçıya tulumla eşlik etti.

2001 yılında “Kazım Koyuncu” ile birlikte calışmaya başladı. Koyuncu’nun ‘Hayde’ isimli albümünde ‘Selimina’ adlı destanın enstrümantal bölümünün bestesini yaptı. Bütün bunların dışında  “tekfen filarmoni”orkestrasına da kemençe ile eşlik ederek Türkiye’de batı müziği ile kemençe sentezi adına bir ilke daha imza attı.

Tulum ve kemençe üzerindeki yenilikleri ve farklı çalım tekniğiyle tanınan Bölükbaşı, tulumda tüm seslerin tam entonasyonlu hallerini geliştirdi  ve hicaz, kürdi, nihavent, saba, huseyni, rast gibi makamları çalabilen tulumlar yaptı.Yapmış olduğu degışiklikler sayesinde artık herkesin (özellikle bayan sanatçıların) rahatlıkla sahnede tulum calabileceğini ifade eden müzisyen geliştirdiği tekniklerle  makam sorununu ortadan kaldırdı.
Bölükbaşı kemençe adına ise, oktav kemençe ve kemençello adını verdiği bas kemençeyi yaptı. Tulum ve Kemençe’de yapılan bu yeniliklere bir çok insanın karşı çıkmasına karşın kendisi yapılan tüm yeniliklerin arkasında durdu ve karadeniz müziğinin  gelişmesi için çalma teknikleri ve enstürman yapımı konularında çalışmalarına devam ediyor.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın