Yaşar Çorbacı

YAŞAR ÇORBACI        Nisan 1939 Yılında Rize ili Hemşin ilçesine bağlı Nurluca (Çanova) Köyünde doğdu. 1958-1959 yılları arasında Ankara’da ilk olarak Meteoroloji radyosunda tulum çalmaya başladı.

Yurttan sesler,Osman Özdenci, Ankara radyosunda ilk programını yaptı. Daha sonra radyo programları devam eti. O yıllarda canlı yayınlarda Trabzon,Rize ve Artvin gecelerinde program yaptı. 1959 yılında askere gitti. Vatani görevini Gelibolu’da 24 ay yaptıktan sonra,Ankara’ya gidip radyolarda onbeş dakikalık arşiv bantları yapmaya başladı.

1964 Yılında Ankara radyosunun düzenlemiş olduğu Türk folkloru adı altında düzenlenen bir Avrupa Turnesine Karadeniz’i temsilen gönderdiler. Baş solist Nezahat Bayram,Adnan Şeker ve Mehmet İşbilen,radyo ekibi ve birçok sanatçılarla otuz kişilik bir ekiple gittiler.

Türkiye Radyolarında (1965) ilk tulum çalıp söyledi ve radyolarda sözleşmeli olarak çalıştı. Yurt dışına gidip Almanya,Belçika,Avusturya,Bulgaristan,Yugoslavya,Hollanda ve İsviçre’ye gidip tulumu tanıtmıştır. Bu turnelere gidip geldikten sonra iki plak çıkarmıştır İstanbul’da Sağlam Plak’a altı kaset yaptı. Daha sonra Harika Plak şirketinde çalıştı. Son kasetinde Senseç Müzik Şirketine yaptırdı. T.R.T arşivlerinde 70-80 üzerinde eseri vardır. 1985 yılında Rize’de Kurtuluş ilkokulu,Trabzon kız Sanat okulu folklorunu çalıştırdı.

…………………………….
ESERLERİ:
…………………………….

1-Bizim Oralar (2014)
2-Tulum’un Sesi (2013)

 

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın