Kaçkar Dağlarına Milli Koruma

Kaçkar Dağlarına ‘Milli’ Koruma!

Yapılan Yeni Düzenleme İle Artık Kaçkar Dağları Milli Parkı, ‘Eğitimli Alan Kılavuzları’ Eşleğinde Gezilebilecek!..
(Haber Merkezi)-
Büyük bölümü Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi, bir kısmı da Artvin’in Yusufeli ilçesi sınırlarında kalan Kaçkar Dağları Milli Parkı, bundan böyle, eğitimli alan kılavuzları eşleğinde gezilebilecek. Ziyaretçiler istedikleri her alana giremeyecek.


Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Uzmanı Nihan Yenilmez Arpa, Rize İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün organizesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle, 40 kişinin, ”Kaçkar Dağları Milli Parkı Alan Kılavuzluğu” eğitiminden geçirildiğini söyledi.  www.kuzeymavi.com

‘Alan Kılavuzu Eğitim Programı’nın 3 bölümden oluştuğunu kaydeden Arpa, ilk bölümün, doğa koruma, korunan alanlar, biyolojik çeşitlilik, harita ve pusula kullanımı, halkla ilişkiler ile ilk yardım gibi temel bilgileri kapsadığını, ikinci bölümün, korunan alanın uzun devreli gelişme planı, alana ilişkin doğal, kültürel kaynak değerleri, ziyaretçi profili, güzergahlar ve özellikli konuları içerdiğini, üçüncü bölüm ise bu bilgilerin alanda uygulamasından oluştuğunu kaydetti.

Türkiye’de üçüncü kez alan kılavuzluğu eğitimi verdiklerini bildiren Arpa, şunları söyledi: ”Türkiye’de 39 milli park var. Ancak bu alanlarda çalışan sayısı çok az. Bu da alanların etkin korunamamasına neden oluyor. Bir yeri ‘korunan alan’ ilan edince yöre insanına bazı kısıtlamalar getiriyoruz. Bu da yöre insanı ile aramızda bazı çatışmalara neden oluyor. Bizim amacımız yöre insanını sıkıntıya sokmak değil, yöre insanının sürdürülebilir bir koruma yöntemi ile bölgesine sahip çıkmasını sağlamak. Alan kılavuzluğu ile yöre insanının hem ekonomik gelir elde etmesi hem de bölgesini gelen ziyaretçilere anlatmasını istiyoruz.”
Kaçkar Dağları’nın çok fazla yerli ve yabancı ziyaretçisi olduğunu belirten Arpa, ”Özellikle yabancıların elini kolunu sallayarak sahanın her tarafında gezdiğini biliyoruz. Bitki mi, kelebek mi, böcek mi topluyorlar? Bunu izleme şansımız çok az. Alan kılavuzluğu hizmeti ile gelen ziyaretçiyi yönlendireceğiz, bilgilendireceğiz, istemediğimiz bazı noktalara da sokmayacağız. Kaçkar bizim devletimizin özeli. Özelimizin kaynak değeri açısından, önemli yerlerine ziyaretçi sokmak istemiyoruz” diye konuştu.www.kuzeymavi.com