Kaçkarların Ağlayan Gelini ,Ters Laleler

Kaçkarların Ağlayan Gelini ,Ters Laleler için yorumlar kapalı

aglayan guller

Doğu Karadeniz’in ve Türkiye’nin en yüksek rakımlı dördüncü dağı olan Kaçkar Dağı, görkemli görünümünün yanı sıra birden çok doğal güzellikleri de beraberinde barındırıyor. Bu güzellikler arasında yöre halkı arasında ” ağlayan gelin” olarakadlandırılan “Ters Lale”leri Kaçkarların eteğinde bulunan yaylalarda görmek mümkün.

Kaçkar Dağları; coğrafi özelliği olarak Doğu Karadenizbölgesinin kuzeyinde bulunan ve çeşitli kültürleri bir aradabarındıran, dantel gibi işlenmişçesine büyüleyici mis kokan çiçekliyaylaları, birden çok zirve ve tepeleriyle sadece ülkemizde değil,bütün dünyadan gelen dağ ve doğa sporları meraklılarını en iyi şekildeağırlayan, bir günde birden çok mevsimi bir arada yaşanabildiği sıradağlardır.Kaçkar Dağlarının eteklerinde daha çok 2 bin ila 3 bin 500rakımları arasındaki yaylalarda papatyalar, dağ sümbülleri, bataklıknergisler, çan çiçekleri ve ters laleler ile çok sayıda değişik türdebulunmaktadır. Yörede nadir olarak yetişen ve dağ ve doğa gezginleri ile yaylacılar arasında haziran ayı içerisinde görülebilen “Ters Lale”ler rengi ve adından da anlaşılacağı gibi ters durmasından dolayıilgi odağı oluyor. Bazı tur şirketleri, doğaseverlere ters lalelerigöstermek için Haziran ayında Kaçkar Dağlarına kültür turları düzenlemektedir. Dağcıların çadır kampı olarak bilinen Kaçkar eteğinde bulunanDağı Dilber Düzü’nün yamaçlarında büyüyen iki kök Ters lale, yemyeşilyapraklarıyla birlikte birbirine öyle kenetlendiler ki, hiç ayrılmayancasına…

Kaçkar Dağları Milli Park(MP) kayıtlarına göre 51 bin 550 ha.Yüzölçümüne sahip Rize ve Artvin illeri sınırları içerisinde yer alanMP ‘da içerdiği flora,fauna ve ender ekosistemlerinden dolayı WWW(World Wildlifi Fund For Nature) tarafından dünyanın korunmasıöncelikli 100 bölgeden biri olarak seçmiştir. Milli Parkta, bitkilerde54’ü endemik olmak üzere 756 takson belirlenmiştir. Omurgasız hayvanlarda 6’sı endemik olmak üzere 149 takson,omurgalı hayvanlardaise 178 taksonu belirlenmiştir.

haber:sabri aslışen

«