Bülent Ferah

Bülent Ferah kimdir? 13.08.1984 yılında İstanbul’da doğdum. Aslen Rize Pazarlıyım. 7 yaşında teakwondo ve futbola merak sardım. Teakwondoda siyah kuşak hocalığa kadar yükseldim bunun akabinde futbol oynamaya başladım. Daha sonra Çaydef (Çayeli Dernekler Federasyonu) Başkanı Yılmaz Hüsrev’in desteği İle Karadeniz folklor hocalığına yaptım ve çeşitli oyunlarda yer aldım. Bu aralar da sanatçı olma yolunda emin adımlarla ilerliyorum, albüm çalışmalarım devam ediyor. Kendi memleketimin gelenek ve göreneklerini insanlara sunmak, müziğe ve tuluma olan sevdamı göstermek için bu yola çıktım.

Müziğe olan ilgim ilkokul yıllarımda başladı. 11-12 yaşlarında tulum çalmayı öğrenip kendimi geliştirmeye başladım. Lise yıllarında ise müzik derslerinde öğrenciler fl ütten not alırdı, ben ise tulum çalardım. Daha sonrasında musiki cemiyetinde şan dersleri aldım. Şimdi ise Aranjörüm Engin Alptekin ile birlikte albüm çalışmalarımı sürdürüyorum.

Öncelikle benim için müzik denilince akla ilk gelen kelime aşktır. Müziğin diğer anlamları ise sevgi ve doğadır. Eğer insan aşıksa müziğe olan tutkusunu da böyle yansıtır. Örnek aldığım sanatçılar arasında rahmetli Kazım Koyuncu en öndedir. Çünkü Kazım Koyuncu, Karadeniz Müziği’ni çok güzel yerlere getirdi ve ondan sonra bir diğer önemli sanatçı Volkan Konak’dır. Bunun dışında ses ve yorumları güzel olan, güzel müzikler yapan sanatçılarımız da tabii ki var. Ama ben yine de kimsenin bir Kazım Koyuncu olabileceğini düşünmüyorum. Kazım Abi’den sonra herkes onun yolunda gitmeye çalıştı; ama o başkaydı, farklıydı. Herkes kendi olmalı bence…