Ayder’den Kaçkar’lara Tırmanış ve Geçiş Rotası

Ayder’den Kaçkar’lara Tırmanış ve Geçiş Rotası için yorumlar kapalı

Biri Ayder-Huser Yaylası rotası, diğeri de Ayder-Galer Düzü rotası. Huser Yaylası’na birkaç yıl öncesine kadar yol gitmemişti. Şimdi yol var.
Yapılacak tek şey Ayder-Yukarı Kavrun yolunu takip ederek yayla çıkışındaki köprüden sonra sola dönmek. Birkaç saatlik yürüyüşten sonra Kaçkar zirvesi Kındevul Tepe (Kemerli Kaçkar) ve Altıparmak Dağları tüm görkemiyle ortaya çıkıyor. Bu olağanüstü görüntüleri izleyebilmek için mutlaka iyi bir ekipmanla yürümek gerekiyor.

Galerdüzü rotası da Yukarı Kavrun yolu üzerinde. Ayder’den 8 km mesafedeki bu düzlük Fırtına Deresi’ni en önemli dereler olan Kavrun, Çeymakçur ve Palakçur derelerinin birleştiği bir yer. Bu üç akarsu burada kaynaşıp Ayder Deresi’ni oluşturuyor ve Çamlıhemşin’de Fırtına’ya karışıyor. Her iki rotada da çığ riskine dikkat etmek gerekiyor. Eğer bölgeye son günlerde fazla kar yağmışsa ve yürüyüş günü hava çok sıcaksa yürüyüşü iptal etmekte fayda var.

 

Ayder’den Kaçkar’a Tırmanış :

Kaçkarlara en kolay ulaşım kuzey yönündendir. Bu yön için Trabzon – Rize – Ardeşen üzerinden Çamlıhemşin’e gidilir. Bu yol 75 km.dir. Kaçkar zirvesi yönünde yürüyüş yapmak için Ayder Yaylası’nda konaklamak mümkündür. Buradan “Aşağı Kavran – Yukarı Kavran” yoluyla Kaçkar zirvesi eteklerine ulaşılır. Kaçkar Dağlarının diğer bir önemli zirvesi olan Verçenik’e ise, Çat ve Başhemşin üzerinden ulaşılır.

Kavron Doruklarına Tırmanış (Kuzeyden)
Tırmanış için hazırlıklar son olarak Ayder’ de yapılır. Otomobil ile istenirse Aşağı Kavron ve Yukarı Kavron’ a kadar gidilir. Aşağı Kavron’la Yukarı Kavran arası yürüme ile gidilirse 1,5 saat zaman alıp Yukarı Kavron’dan 2 saatlik bir yürüyüşle 2900 m. yükseklikteki Boğaçayırı (Öküzçayırı) mevkiine ulaşılır ve kamp kurulur. Kamp yerinden Kavran dağları doruklarına çeşitli tırmanışlar yapılabilir. En yüksek doruk olan Kaçkar(Kavron), (3932 m.)kamp yerinin güneyinde yükselir. Kuzeyden 7-9 saatlik tırmanışla doruğa varılır.

Verçenik Doruğuna Tırmanış

Tırmanış için Çat Köyü’ne gidilir. Manzara son derece güzeldir. 4 saatte Ortaköy’e çıkılır, yürüyüşe devam edilerek İşmer yaylasında kamp kurulur. 3711 m. yükseklikteki Verneçik Doruğu kamp yerinin hemen yakınında yükselir. Doruğa çeşitli yollardan çıkışlar yapılabilir. Verçenik yolu üzerinde tarih Zilkale harabeleri ve Kolona Köyü vardır.