Kitap | Farzet Ki Dönemedim

25 Aralık 2012 Yazan  
Kategori Genel

farzet_ki_donemedimDursun Ali Sazkaya’nın kaleminden çikan Farzett ki  Dönemedim Karadeniz’e dair önyargıları yıkan bir anlatı

Okur kitaplığı yayınlarından çıkan Farzet Ki Dönemedim adlı kitabıyla Dursun Ali Sazkaya bizleri güneşin bile ıslandığı bir memlekete çağırıyor. Çoğumuzun fıkralarla tanıdığı Karadeniz’in bir başka yüzünü; hüzün ve sislerle örtünen gizemli yüzünü önümüze seriyor. Büyülü eski zamanlara dair şiirsel bir anlatımla okuru çocukluğuyla buluşturuyor. Laz ve Hemşin halklarının kültürünü, duygu ve moral örüntüsünü ustalıkla aktaran yazar modern zamanlarda kaybettiğimiz eski hasletlerimizi sarsıcı tespitlerle hatırlatıyor. Kitap hem bir kaçışı hem de bir yerlerde kalışı, yabancılaşmayı, gidenleri, geride kalanları öylesine hüzünle ele alıyor ki geçmişe ağıt yakmaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz.

Farzet Ki Dönemedim’in  aslında insan ile doğanın kopuşunu, birbirlerine yabancılaşmasını anlattığı söylense yeridir. Gurbetçi Hemşin ve Laz halkının 19. yüzyıldan başlayan Rusya gurbetini, Kırımlı gelinlerin trajik öykülerini, Hemşin konaklarının terk edilmişliğini okurken dehşet bir umutsuzluğa kapılıyor insan. Bu anlamda modernite eleştirisi de yapıyor Sazkaya.

Yorumlar

Comments are closed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.