Hemşin Halkı

Ayder’e nasıl gidilir?

20 Ocak 2013 Yazan  
Kategori Ayder


 KUZEYMAVİ.COM

                                                                             

Genel: Trabzon Havaalanı (TZX) ‘na  geldiğinizi kabul ederek  Ayder’e nasıl gideceğinizi anlatmaya çalışacağız.Havaalanından şehir merkeze de geçebilirsiniz.Uzak sayılmaz . Anayola (Karadeniz Sahil Yolu) çıkıp şehre giden dolmuşlarla yaklaşık 5 dakikada varabilirsiniz.

Trabzon’dan Ayder’e bir çok ulaşım alternatifleri mevcuttur.Direkt olarak Ayder’e araç bulamazsanız  bile aktarmalı olarak gidebileceğiniz servis araçları mevcuttur.

1-En kolay ulaşım şekli:
Trabzon’dan ,Artvin’e ya da Hopa’ya direkt giden araçlarla Rize’nin Pazar ilçesine kadar gidebilirsiniz.Şöfore Rize’nin Pazar İlçesinde ineceğinizi söyleyin lütfen.Pazar’a gittiğinizde de Ayder hattında çalışan dolmuşlarla Ayder yaylasına ulaşmanız mümkündür.Hareket etmeden önce Ayder’e çıkıp çıkmayacaklarınız sormanızda fayda var.Çünkü bazı dönemler yolcu olmadığından Çamlıhemşin ‘e kadar çıkıyorlar.

Eğer bu kolaylıkta araç bulamadıysanız,üzülmeyin.Bir çok alternatif yolları var.Bunlar;

2-Trabzon-Rize-Pazar İlçesi-Ayder 
Trabzon’dan Rize’ye her zaman dolmuş bulabilirsiniz.

Rize’ye geçince de oradan Pazar’a dolmuşlar var.

Pazar İlçesinden de Aydere dolmuş seferleri yapılmaktadır.Eğer Pazar İlçesine ulaştıysanız Ayder’e ulaşma sorununuz bitmiş demektir.Çünkü Çamlıhemşin ve Ayder halkının ihtiyaçlarını giderdiği merkez nokta burasıdır.

3-Trabzon-Hopa
Trabzon terminalden Hopa’ya giden otobüslerle Rize’nin Pazar ilçesine gidebilirsiniz. Trabzon’dan Pazar’a yaklaşık 1 saat 45 dakika da ulışılır.

Ya da Trabzon Havaalanı’ndan Çayeli İlçesine giden THY nin servisleriyle geçip ,oradan da Çayeli-Pazar dolmuş hattını kullanabilirsiniz.Belirttiğimiz üzere;Pazar’a geçtiğinizde ulaşım sorununu çözmüş oluyorsunuz.

Trabzon -Pazar arası yaklaşık : 1 saat 45 dak
Pazar -Ayder arası yaklaşık:45 dakika

Özetlersek :
Trabzon’dan Ayder’e gidebilmek ,Rize’nin Pazar ilçesine bir şekilde ulaşmanız lazım.Pazar’dan da Ayder’e 45 dakikada ulaşırsınız.

Araç Kiralamak: 
Trabzon havaalinaında ve Trabzon şehir içinde bir sürü oto kiralama yerleri mevcut.Rize ilindede kiralık araç bulabilirsiniz.Hatta Pazar ilçesinde de kiralık araç bulmanız mümkün.Tercihen Trabzon’dan aracınızı kiralamanız daha uygundur.Hem fiyat bakımından hemde araç kalitesi açısından (bu bizim fikrimiz).

Konaklama:
Trabzon’da ve Rize’nin tüm ilçelerinde konaklama imkanı mevcut.Sadece Pazar  ilçesi ve Çamlıhemşin ilçelerinde konaklama pek elverişli değil.Eğer Pazar ilçesi yakınlarında konaklamanız gerekiyorsa,Çayeli ve Ardeşen’de ki otellerde kalmanızı öneririz.Konaklama yerinizle Pazar ilçesi arasında fazla mesafede olmamış olur.

Ayder yaylasında konaklama imkan ve alternatifleri Rize’nin ilçelerine göre daha fazladır.Bununla ilgili bilgiyi sitemizde aşağıda ki linkler üzerinden elde edebilirsiniz.

Güncelleme:Ağustos 2017
_______________________________________________________
Ayder OTELLERİ
Ayder PANSIYONLARI
_______________________________________________________ 

 

Yorumlar

Comments are closed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.