Fatih Yaşar

FATİH YAŞAR         1979 yılında Rize/Pazar’da doğdu,ilkokulu Pazar’da,Ortaokul ve liseyi Ardeşen’de okudu.1998 yılında İİBF işletme fakültesini kazandı,eğitimini yarıda bırakıp Ankara’da Anadolu Halk Ezgileri Toğluluğu’yla birçok konserler dinletiler verdi.

2000 yılında İTÜ Türk Musikisi Konservatuar Temel bilimler bölümüne girdi.Derleme ve saha araştırmalarına bu dönemde yoğunluk verdi.

2004 yılında “Pazar-Ardeşen ve Köylerinde Destan söyleme Geleneği”adında bitirme tezini sunarak (Türkiye’deki Laz Müziği adına ilk akademik çalışma) mezun oldu.

Karadeniz müziği, Kalan Müzik’ten çıkan “Kıyıların Ardı” isimli albümle birlikte Fatih Yaşar’la tanıştı. Tamamı kendi bestelerinden ve derlemelerinden oluşan albümde genç sanatçının gitarıyla yorumladığı birbirinden güzel Karadeniz türküleri yer alıyor.
Kıyıların Ardı; bir yandan duyarsızca, plansız ve cahilce yüzyıllardır elele tutuşan iki sevgiliyi ayırırcasına, dağları denizden kopararak aralarında uzayıp giden otoyola ve bir halkın yaşantısını, dilini, müziğini ve en önemlisi çocuklarını denizden koparmak pahasına katledilen Karadeniz kıyılarına işaret ederken; bir yandan da aynı kıyıların ardında yüzlerce yıldır var olan muhteşem doğayı, dağları, dumanları, yağmurları, insanları ve tüm bunların yaratmış olduğu eşsiz bir kültürü ve onun tadına doyulmaz müziğini adeta naif bir reveransla sunuyor bizlere. Bu albüm, genç sanatçının; yalnızca kaliteli müzik üretimine değil, nitelikli bir müzik zevki oluşturabilmiş seçici bir dinleyici kitlesine rastlamanın da son derece güç olduğu günümüzde, insan ruhunu okşayan, onun hüzünlerine, coşkularına, sevdalarına ve hatta toplumsal kaygılarına kadar muhteviyatında taşıdığı her türlü insani değere ulaşabilecek nitelikli müziği yaratma ve onu “ulaştırma” çabasının ürünü.

.……………………
ÇALIŞMALARI
……………………..

Albüm Adı: KIYILARIN ARDI

1. Sirlarumi Söyledum
Söz & Müzik: Fatih Yaşar
2. Çiktum Yüksek Dağlara
Söz: Anonim Kaynak: Emine (Neriman) Şahin
3. Kız Horonu
Söz & Müzik: Anonim
4. Egreltiden Gül Olmaz
Söz & Müzik: Anonim
5. Pokut Türküsü
Söz: 1-2 Kıta Anonim, 3 Kıta Nihat Ataman Müzik: Anonim
6. Lazepeşi Duğuni
Söz: Tahsin Ocaklı Müzik: Fatih Yaşar
7. Sevduğum
Söz: 1- Deniz Doruk, 2-3 Fatih Yaşar Müzik: Tahsin Ocaklı
8. Nenni Nenni
Söz & Müzik: Anonim
9. Biçtum Çayır Çimeni
Söz & Müzik: Emine Şahin
10. Bi’uşak
Söz & Müzik: Fatih Yaşar
11. Sabahtan Kalkan Kızlar
Söz & Müzik: Anonim
12. Bir Fındığın Içini
Söz & Müzik: Anonim
13. Yolculuk / Enstrumantal
Müzik: Fatih Yaşar

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın