Palovit Yaylası

Palovit Yaylası için yorumlar kapalı

PALOVİT YAYLASI

 

RAKIM: 2338-2400 m
EV:150-200
YAŞAM ÜNİTESİ: 1 Kahve  ve 1 Bakkal
ÇAMLIHEMŞİN’DEN UZAKLIK:Çamlıhemşin’den 80 km dir.

ULAŞIM:Palovit yaylası, Rize il sınırlarında, Çamlıhemşin ilçesinin 22 km güneyinde, 40°52 kuzey enlemi ve 41°05 doğu boylamında kurulmuştur.Önceleri araç yolu yokken insanlar buraya Palovit yaylasına varmak için en az iki gün yolculuk ederlerdi.Sadece Palovit değil,diğer yaylaların bir çoğunda aynıdır göçler.(Yolculuk sırasında;sabah çok erken saatte köyden çıkılır ve akşama doğru Mollaveyis  yada Çat yaylasında ki konaklama yerlerinden birine varılarak,yol yarı edilirdi.Ertesi gün konaklanan yerden tekrar yola çıkılarak yaylaya varılırdı).Vadi üzerinde uzak sayılabilecek yaylalardandır Palovit.Elevit yaylası üzerinden;Nafkar ve Trevit Yaylaları geçilerek gelinir.Çok önceden “eski yol” denilen güzergahı kullanırlardı Palovit’e gelişlerde.(Üskürt Dağı-Vonk Yokuşu-Pokut Yaylası-Hazindağ-Amlakit-Palovit)üzerinden. Fakat bu güzergah fazla kullanılmamıştır. Şimdi,araba ile Elevit üzeri 3 saat’te varılıyor.

DİP NOT:Trevit yaylasından aşılarak geçilir.Aralarında bir tepe var.Bu yayla 4 kısımdan oluşmaktadır.Her kısma ayrı köylüler gitmektedir. Çilingir,Çaneva,Ortaköy ve de karşı kısımda Meleskur yaylası,aynı zamanda o köyün insanları.Palovit’in başka bir özelliği ise bulunduğu vadi üzerinde en büyük yayla olma özelliğine sahip olması.
Palovit;Samistal,Kavrun ,Ayder yaylalarına da geçit vermektedir.Aşağısında Amlakit yaylası ,yukarısında Hapivanak yaylası vardır.

 

 

Gezilecek Bazı Yerler:
Liglig: 
Palovit ve Hapivanag arasında, Palovit’e yarım saat yürüme mesafesinde, çıkan puğar suyunun bulunduğu mesire yeridir. Burası yaylaya yakın mesafede ve düz bir alanda olduğundan yaylacıların en gözde piknik alanıdır yaylacıların en gözde piknik alanıdır.
Paglig: Trovit boğazına Palovit tarafından çıkışta boğaz öncesi olan büyük düzlükte (çok eski bir yerleşimin olduğu rivayet edilen), yaylacıların tarifi ile, Hemşin yaylalarının en güzel puğar suyunun oldugu yerdir.Palovit’ten yürüme mesafesi 30-45 dakika arasıdır.
Eğrisu: Palovit yaylasının batı yakasındaki dağ sırası aşıldıgında ortaya çıkan ilk vadinin içinde Amlakit tarafında kalan ufak bir akıntıdır. Egi ismini, eğri olarak, yüksekten bakıldığında suyun zigzag çizerek akmasından almıştır. Palovit’ten yürüme mesafesi bir buçuk-iki saat civarıdır.
Yeşilgöl: Palovit yaylasının batı yakasındaki dağ sırası aşıldıktan sonra ikinci vadinin içinde Amlakit’e doğru açılan vadi içerisinde kalan ufak gölcüklerdir. Yukarıdan bakıldığı zaman gölün yeşil rengi görülür. Palovit’den yürüme mesafesi iki-üç saat civarıdır. Daha önceleri düzenlenen şenliklerde toplu halde buraya pikniğe gidilirdi.
Ayı Kabanı
Bıçak Kabanı
Kıblekaya Gölü
Kızılkaya Dağı