Nafkar Yaylası

Nafkar Yaylası için yorumlar kapalı

NAFKAR YAYLASI

 

 

RAKIM: 2150 m
EV: 5
YAŞAM ÜNİTESİ:
Yok..İhtiyaçlar Elevit’ten sağlanmaktadır
ÇAMLIHEMŞİN’DEN UZAKLIK: Çamlıhemşin’den 60 km dir.
ULAŞIM: Elevit üzeri.Palovit,Trovit’e giden arabalar bu yaylada ki evlerin arasından geçer.Araba ile 2,5 saat.Yaya olarak 1,5 gün. Nafkar yaylası ve Trevit yaylası 1927 de ki bir mahkeme kararında Ermeniler tarafından Goboca(eski ismi) köyünden birine satıldığı tespit edilmiştir.Goboca,Meydan Köyü muhtarlığına bağlıdır.


EDİTÖR’DEN:
Bu yayla ev  sayısı olarak diğer yaylalara oranla daha azdır.İki vadi arasında ,kendine ait düzlüğü ve deresi olan ender güzel yaylalardandır.Kendi deresiyle Trovit deresinin birleşimi uzaktan buraya güzel görünüm vermektedir.Karşısında Karunç yaylası (Ağırlıklı Şamirli’ler gelir),hemen yukarısında Trovit,aşağısında Elevit yaylası vardır.Araba ile Elevite 10 dakika sürmektedir.Nafkar yaylası meydan’lılara aittir.Ayrıca nezih bir yerdir.
**Nafkar deresini takip ettiğinizde (2 saat) “Horçon Gölü”ne ulaşabilirsiniz.Tavsiye ederiz.
**Kamp alanı olarak derenin kenarında konaklanması için mükemmel bir yerdir.
Yörede bu yaylanın adına “Nafgar” da denilmekte.


Horçon Gölü: Horçon gölü krater bir göldür.Nafkar yaylasından dereyi takip ederek 2 saatlik bir yürüyüşle varabilirsiniz.Hemen hemen Garmik gölünün büyüklüğündedir. Yanında yerden kaynayarak çıkan  lezzetli su kaynağı vardır.Göle karıştığı halde bile,aktığı yeri daha da saydamlaştırdığını  fark edebilirsiniz.Horçon gölünü geçip tepeye çıktığınızda ,başka yaylalara gitmek için kendinize rota çizebilirsiniz.Fakat dağ geçitlerinden ulaşım kolay olmasına rağmen,vadiyi takip ederek yol almaktan daha risklidir.