Merzel Yaylası

 

EV: 7 (çok nceden)
YAŞAM ÜNİTESİ: Yok
ÇAMLIHEMŞİN’DEN  UZAKLIK: Çamlıhemşin’den uzaklık 22 km dir.
ULAŞIM: Bu yaylaya araba yolu yoktur.Yürüyerek gitmek bile zordur.Yıllardır kullanılmayan yollar ve geçitler…Bu yaylaya,meydan Köyünün karşısında ki dağı (sit alanı ilan edilen taraf) tırmanarak varabilirsiniz.İlk karşılaşacağınız yayla Sicoğ (3-4 saat yürüdükten sonra) yaylası olacaktır.

Sicoğ yaylasından sol tarafa doğru 30-45 dk. ilerlediğinizde etrafı yükseltilerle çevrili bu küçük yaylaya ulaşmış olacaksınız.Sicoğ yaylasında yaşanan su sıkıntısı bu yaylada yoktur.Belkide bu yüzden Sicoğ yaylasına çıkan yaylacılar yaz ortasında 1-1,5 ay Merzel yaylasına göç ederlerdi.Köylerine dönmeden önce Sicoğ’da bir süre daha kalıp öyle dönerlerdi.Şimdilerde bu yaylaya kimse gitmiyor.Terk edilen güzel yaylalarımızın ortak kaderini yaşıyor! Yıllar öncesinde kullanılan evlerin yerini ısırgan otları almış.Hepsi yıkılmış!Mezrel’e kar çok erken düşer.Bu yayladan ileri doğru ilerlediğiniz zaman Goluna Köylülerinin daha önce kullandıkları yaylasına varırsınız.

kze
DİP NOT: Mezrel yaylasından;Karap Yaylası,Çinçiva Köyünün mezraları,daha yukarı çıkılınca;Çat Yaylası,Çat Köyü ve Palovit Yaylasının tepe yamaçları gözükmektedir.

EDİTÖR’DEN:Bu yayla Kamp için elverişlidir.Manzarası da tartışılmaz. Sadece kalabalık gitmenizi tavsiye ederiz.Sizden önce kamp kurmuş yabani hayvanları düşünürsek.Bir de sit alanı tarafında olması nedeniyle,daha önce karşılaşmadığınız hayvan türleri de ürkütücü olabilir.Belirtmek zorundayım 🙂

**Rehbersiz tavsiye edilmez!

 

 

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın