Meleskur Yaylası

MELESKUR YAYLASI

 

RAKIM:  2600 m
EV: 50-75
YAŞAM ÜNİTESİ:
Palovit Yaylasıyla ortak kullanım.
ÇAMLIHEMŞİN’DEN  UZAKLIK:Çamlıhemşin’den 80 km dir.

KONUMU:Bu yayla Palovit yaylasıyla karşılıklıdır.Araba yolu,yayımları, camisi ve tüm sosyal üniteleri yıllardır ortak kullanmaktadırlar.Öyle ki Meleskur yaylası Palovit Yaylasından ayrı tutulmaz.Bu nedenledir,çoğu kişi Meleskur yerine Palovit yaylasına gidiyorum der. Biz de karışıklık olmasın diye Palovit Vadisi üzerinde ki yayla diye belirtirsek hata yapmış olmayız herhalde.Çünkü;Meleskur yaylası olarak anılmasını istemeyenler var.Bu vadi de Meleskur yaylası derenin karşısında(Trevit tarafında) birbirine bitişik denilecek kadar yakın evleriyle derli toplu bir yayladır.Bu yaylaya Meleskur köylüleri (Ortayol) gelmekte.
ULAŞIM: Elevit ,Nafkar geçildikten sonra ,Trevit yaylasından araba yolu takip edilerek tepeyi aştığınızda (Palovit ile Trevit arasında ki aşıt),dik aşağı devam edin evleri göreceksiniz.Meleskur evlerinin üst tarafında sağ tarafa doğru yol ayrımı vardır.Bu yolla dereye paralel devam ederek Hapivanak yayalasına ulaşırsınız.Hapivanak yolu oldukça engebelidir.

Meleskur yaylasına ait geniş düzlük vardır.Önceden vartevor zamanları kalabalık olduğunda bu düzlükte vanaklar arası oyunlar oynanırdı.

Yörede bu yaylanın adına “Melesgur” da denilmekte.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın