Kaçkar Dağları Milli Parkı ve Fırtına Vadisinin Önemi

Kaçkar Dağları Milli Parkı ve Fırtına Vadisinin Önemi için yorumlar kapalı

Kaçkar Dağları Milli Parkı ve Fırtına Vadisi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin zengin doğal kaynakları içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Fırtına Vadisi, Fırtına Deresi’nin Karadeniz kıyı çizgisinden başlayıp iç kısımlara doğru birden çok kollara ayrılarak (Durak, Hemşin, Hala, Polovit dereleri) Kaçkar Dağları’nın kuzey yamaçlarına kadar uzanması ile oluşur.

Deniz seviyesinden başlayarak kısa bir mesafede yaklaşık 4000 m yüksekliğe ulaşan, farklı ve bozulmamış ekosistemleri ile çok sayıda yerel ve nadir türe ev sahipliği yapan Fırtına Vadisi ve Kaçkar Dağları’nda 30 memeli, 136 kuş ve 116 endemik (dünyanın başka hiçbir yerinde doğal olarak yetişmeyen)bitki türü yaşamaktadır. Fırtına, Hemşin ve Çağlayan dereleri her yıl Karadeniz’den iç kısımlara göç ederek yumurtadan çıktıları yere yumurtlayan deniz alalarına ev sahipliği yapmaktadır.

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı), 1999 yılında, Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 orman alanını belirlemiştir. “Avrupa Ormanları’nın Sıcak Noktaları” olarak tanımlanan ve dokuzu Türkiye’de yer alan bu alanlardan biri de Fırtına Vadisi’dir. Türkiye’nin Dünyaya Armağanları paketi içinde yer alan vadi, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı, Karadeniz Çevre Derneği ve WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ortak çalışmaları sonucunda koruma altına alınarak dünyaya armağan edileceği günü bekliyor.