Trevit (Trovit) Yaylası

Trevit (Trovit) Yaylası için yorumlar kapalı

TREVİT  YAYLASI

RAKIM:  2350 m
EV: ~100
YAŞAM ÜNİTESİ:
1 Kahve
ÇAMLIHEMŞİN’DEN UZAKLIK: Çamlıhemşin’den 64 km dir.Garmik yaylasına gitmek isteyenler de araba ile bu yaylaya kadar gelip ondan sonra yaya olarak devam etmektedirler.Yıllar öncesinden misafir konağı yapılmıştı fakat şimdilerde bu faaliyete rastlanmamakta.Çok güzel dere manzarası vardır.Bütün evlerin pencereleri dereye ve karşısında ki Palovit aşıtına bakmaktadır. Yapılaşma burada da çok hızlı gelişmekte.Bu yaylaya genelde,Tepan (Bilen Köyü) ,Ğumno (Yaltkaya Köyü) ve Papager köylüleri gelmektedir.
EDİTÖRDEN:Her yaylada olduğu gibi Trevit’tede halk, kendi arasında horon geceleri düzenler.Örneğin bir çok yaylada süreklillik arz etmeyen akşam oyunları Elevit ile Trevit’te başka bir anlam kazanır. Ve aynı tarihlerde başlar.Elevit kadar heyecanlı olmamasına rağmen burada ki horon daha özgündür.Horonunu oynar gidersin!(Bu kişi  kimdir diye fazla üstüne düşülmez  :))  Umarız bu gelenek hep devam eder.
*Kamp alanı için oldukça fazla alternatifi olan bir yayladır.Belki lokanta ve bakkal gibi sıkıntınız olabilir ama kamp kuran insan bunları eksikten saymamalı.

Kamp Alanı Uygunluğu:Garmik veya Palovit üzerinden gezinize devam ederken geceye kalmışsanız,Trevit bu konuda fazlasıyla  kamp imkan sunan bir yayladır.Evlerin karşısında ki düzlükte ya da evlerin sırasında çimenlikleri geçince sağ tarafta kamp kurmanız mümkündür.Eğer 1,5 saat kadar bir zaman varsa akşam olmasına yolunuza devam edebilirsiniz.

ULAŞIM: Çat -Elevit üzeri araba ve yaya gidlilebilir.Araba ile 2,5 saat.
ELEŞTİRİ:
*
Yeni yapılaşma görüntüyü tamamen bozmakta.
*WC dereye akıtılıyor.Çevre kirletiliyor.

Yörede bu yaylanın adına “Trovit,Terevit” de denilmekte.