Ayder ve Çamlıhemşin Civarında;Otel-Pansiyon-Lokantalar

Ayder ve Çamlıhemşin Civarında;Otel-Pansiyon-Lokantalar için yorumlar kapalı

 

OTELLER * PANSİYONLAR *ACENTALAR *  LOKANTA

 

Rize Yaylaları 

Kaçkar sıradağlarının eteklerinde oluşan yaylalar doğal güzellikleri ve sevimli evleriyle Rize’nin güzelliğine güzellik katmaktadırlar.


Rize’deki belli başlı yaylalar İkizdere ilçesinde Anzer, Çağrankaya, Ovit, Varda, Gölyayla, Cimil; Çayeli’nde Hazende; Hemşin’de Ambarlı; Çamlıhemşin’de Ayder, Aşağı ve Yukarı Kavron,Elevit, Nafkar,Karunç,Garmik, Haçivanak,Hapivanak,Tirevit, Kale, Baş Yayla, Hacivarak, Palovit, Çaymakçur, Amlakit ve Samislat Yaylalarıdır. Bunlar içerisinde; Ayder, Anzer ve Yukarı Kavron Yaylaları turizm merkezi olarak ilan edilmişlerdir.
Çamlıhemşin-Ayder Kaplıcası Turizm Merkezi-Ayder Yaylası
Ulaşım:
Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güney-doğusundadır. Yaylaya yaz kış dolmuşlarla gidilebilir.
Özellikler:
1. 350 m. yükseklikteki Ayder yaylası Karadeniz yaylalarının en bilinenidir. Her türlü alt yapı hizmeti tamamlanmış olan yayla kasaba görünümündedir. Zengin flora ve faunasının yanı sıra kaplıcası ile ünlenmiştir. 50 C derce sıcaklıkta kaplıca suyu; romatizma, kadın hastalıkları ve mide rahatsızlıklarına şifa olmaktadır. Kaçkar dağlarına tırmanış güzergahında bulunan yayla çevresinde, çengel boynuzlu dağ keçisi, vaşak, ayı, kurt gibi yaban hayvanları yaşadığı ortamda izlenebilir. Her yıl Ayder şenlikleri düzenlenmektedir.
Konaklama-Yeme-İçme:
Konaklama için pek çok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Yıl boyunca her türlü ihtiyaç, yayladan karşılanabilir.
Çamlıhemşin-Aşağı ve Yukarı Kavran Yaylaları
Ulaşım:
Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güney-doğusunda yer alan Ayder yaylasından 10 km. toprak yolla Aşağı Kavran yaylasına varılır. Ayder’den minibüs bulunabilir. Aşağı Kavran – Yukarı Kavran yaylaları arası üç kilometredir.
Özellikler:
2. 300 m. rakımlı Yukarı Kavran yaylası Kaçkar dağı zirvesine (3. 937 m.) yaklaşık 8 km. mesafededir. Bu yayla, Kaçkar dağına tırmanış yapacak dağcıların ilk kamp yeridir. Altyapısı bulunmayan yayladaki bakkaldan bazı gıda malzemeleri temin edilebilir. Kaçkar dağına tırmanışta yük taşımak için katır kiralanabilir.
Konaklama-Yeme-İçme:
Aşağı ve Yukarı Kavronda konaklama yeri bulunmamaktadır. Yakındaki Ayder Yaylasındaki otel ve pansiyonlarda kalınabilir. Bakkal bulunmaktadır.      İkizdere-Anzer (Ballıköy) Yaylası Turizm Merkezi
Ulaşım:
Rize’nin İkizdere ilçesinin 39 km. güneyindedir. İkizdere-Dereköy arasını 4 km. asfalt, 25 km. ham toprak yoldur. Yaz aylarında dolmuş bulunabilir.
Özellikler:
3. 000 m. rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. PTT, bakkal, kasap, fırın, manav, kır kahvesi ve lokantalar hizmet vermektedir. Çok sayıda hastalığa şifa olan ünlü Anzer Balı bu yaylada bulunmaktadır.
Konaklama-Yeme-İçme:
Yaylada çok sayıda pansiyon bulunmaktadır. Her türlü yeme-içme ve ihtiyaçlar yayladan karşılanabilir.
Dağ Sporları

Kaçkar dağları Türkiye’nin 4. büyük dağıdır. Alp Dağları silsilesindendir. Yürüyüşler, dağ tırmanışları için uygun bir ortam oluşturur. Flora ve fauna olarakta çok özel bir yapıya sahiptir.
Kano
Rize derelerinde özellikle Fırtına ve iyidere’de karların eridiği zamanda kano yapılmaktadır.
Termal Turizmi
Doğu Karadenizin tek kaplıcası Ayder’dedir. Çok hastalığa iyi geldiği kanıtlanan kaplıca ilgi odağıdır. Ayrıca içmece olarak Rize zengindir. Özellikle Andon içmecesi, böbrek hastalıklanna iyi gelmektedir, ikizdere Ilıca köy’ünde de sıcak su sondaj çalışmaları devam etmektedir.www.kuzeymavi.com
Kuş ve Kelebek Gözlemciliği
Kaçkarların zengin florası yanında kuş ve kelebeklerin
fazlalığı bu etkinliğin yapılmasına fırsat verir. Özellikle ikizdere. Çamlık Bölge’si bu aktivite için çok iyi bir ortam oluşturur.
Safari
Bu bölge safari İçin en güzel doğal parkurlara sahiptir.