Hemşin Halkı

Haçıvanak Yaylası

27 Aralık 2010 Yazan  
Kategori Yaylalar

Haçivanak Yaylası

HAÇIVANAK YAYLASI

RAKIM:  2200-2450 m
EV:  80-100
YAŞAM ÜNİTESİ:Yok


ÇAMLIHEMŞİN’DEN UZAKLIK:Çamlıhemşin’den buraya Elevit üzeri ulaşım sağlanmaktadır.Yaylaya araç yolu yoktur.Haçıvanak’a ulaşmak için Elevit yaylasına kadar araba ile geldikten sonra ,sağ kol üzerinden TAFTENİ yaylasını geçerek yaklaşık 1 saat 45 dakikalık bir yol yürüyüşünden sonra bu yaylaya ulaşılmaktadır.
Haçıvanak yaylası elektrik ve yol bakımından Garmig yaylasıyla ortak özellik göstermektedir.Yaylaların doğallığı bakımından en bakir olan yaylalar arasındadır.Yaylalar teknolojik imkanlar sayesinde belki günübirlik seyahatler için ve de yöreye turist çekmek için alternatif olabiliyor .Ancak ister istemez bazen, “Ah o eski yayla günleri” dedirtiyor insana.
Daha önceleri burada ki ev sayısı 150 nin üzerindeydi.Çığ  ve aşırı yağan kar sonucu çoğu evin yıkıldığını ve bir o kadarının da yıkılmaya yüz tutuğunu gördük.Eğer araba yolu olsaymış,bir çok ev yok olmaktan kurtulacakmış.
Haçıvanak’tan sol  kol üzerinden Garmik yaylasına ,sağ kol üzerinden de diğer yaylalara geçit yapılabilmekte.
ULAŞIM:Elevit’e kadar araba,sonrasında yaya idi 🙂 2011 yılında araba yolu yapıldı.Şimdi arabayla gidebilirsiniz.Yol çok engebeli!
Yörede bu yaylanın adına “Ğaçivanag,Haçivanag,Ğaçivonag” da denilmekte.

Yorumlar

Comments are closed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.